Słonimski opisany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 23:03
Iwona Smolka rozmawia z Tomaszem Burkiem i Piotrem Matywieckim o książce Joanny Kuciel-Frydryszak: "Słonimski. Heretyk na ambonie".
Audio
  • Iwona Smolka rozmawia z Tomaszem Burkiem i Piotrem Matywieckim o książce Joanny Kuciel-Frydryszak: "Słonimski. Heretyk na ambonie" (PR, 13.06.2012)
Antoni Słonimski
Antoni SłonimskiFoto: Fragment okładki książki "Słonimski. Heretyk na ambonie", wyd. W.A.B.

"Złapałem poezję i literaturę, jak łapie się katar czy grypę" - napisał Słonimski. I tak zarażony pozostał na zawsze. Żonglował poezją, dramatem i prozą, przeplatając powieść humoreską, recenzję tekstem kabaretowym, komentarz do rysunku felietonem... Od początkowej fascynacji światem malarstwa przeszedł do sztuki słowa, stając się członkiem Skamandra. Dowcipny, boleśnie złośliwy, prowokacyjny - zdobył rzesze fanów oraz grono zawziętych krytyków.
Joanna Kuciel-Frydryszak - obficie cytując materiały archiwalne, w dużej części dotąd niepublikowane - przedstawia koleje życia poety, od narodzin przy Niecałej w Warszawie aż do dnia, w którym trumna z jego ciałem nie zmieściła się do grobu... Poznajemy wybitnych przodków Słonimskiego, przyglądamy się jego dzieciństwu i okresowi edukacji, nigdy niezwieńczonej maturą. Z przymrużeniem oka patrzymy na wybryki młodości, spędzanej w kawiarni Ziemiańskiej oraz "Pod Picadorem". Obserwujemy miłosne uniesienia, towarzyszące relacjom z Marią Morską, Ireną Baruch, wreszcie żoną, Janiną Konarską. Śledzimy okres emigracji oraz późniejsze lata trudnego lawirowania i prób odnalezienia się w ojczyźnianej rzeczywistości. Widzimy, jak kontroluje jego poczynania agent SB oraz jak Gomułka, na oczach całej Polski, każe mu się zastanowić, kim jest - Polakiem czy Żydem...

(wab.com.pl)
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także

Heretyk na ambonie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 17:01
Drapieżny publicysta, ale i wrażliwy samotnik. Po krótkim romansie z władzą jej wróg i krytyk. Wielki Polak, któremu niektórzy odmawiali polskości - Antoni Słonimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie Słonimskiego bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 09:25
- "Słonimski. Heretyk na ambonie" przedstawia nie tylko te powszechnie znane fakty z życia poety, ale też odkrywa te nieznane, które rzucającą nowe światło na jego życie prywatne i dokonania artystyczne - mówił Michał Nogaś o książce Joanny Kuciel-Frydryszak.
rozwiń zwiń