"Obsługiwałem angielskiego króla". Czyta Wiktor Zborowski

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 11:50
W cyklu "To się czyta" przypominamy jedną z najbardziej znanych książek mistrza czeskiej prozy, Bohumila Hrabala. "Obsługiwałem angielskiego króla" w przekładzie Jana Stachowskiego zabrzmi na antenie Dwójki w znakomitej interpretacji Wiktora Zborowskiego.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

"Obsługiwałem angielskiego króla" to opowieść o życiu małomiasteczkowego, a później praskiego kelnera; pnie się on z mozołem i uparcie coraz to wyżej po drabinie gastronomiczno-hotelarskiej hierarchii, aby w końcu zostać właścicielem lokalu.

Ta barwna gawęda, "spowiedź życia", urasta do rangi symbolu, metafory ludzkiego szczęścia i sukcesu, który często przeobraża się w klęskę. Rychło okazuje się, że pogoń za zyskiem i sławą to jednak złudna droga, często wiodąca donikąd.

"Obsługiwałem angielskiego króla" to z jednej strony utrzymana w surrealistycznej atmosferze opowieść, pełna wdzięku, fantazji i humoru, z drugiej zaś - gorzki dowód na to, że człowiek nie zawsze jest panem swego losu, a "koło historii" często wplątuje go w swe tryby.

***

Na audycję "To się czyta" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-11.10.

Czytaj także

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Menzel: pochwał Hrabala nie brałem na serio

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 18:30
- Mamy takie powiedzenie, że kiedy się szczęście się zmęczy, to usiądzie nawet na ośle. I to jest właśnie mój przypadek - opowiadał w Dwójce kultowy czeski reżyser.
rozwiń zwiń