"Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 11:20
Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej - poeta zaangażowany. W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty pierwszej biografii Jonasza Kofty, której autorem jest Piotr Derlatka. Czyta Przemysław Bluszcz.
Przemysław Bluszcz (w tle) i okładka książki Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie
Przemysław Bluszcz (w tle) i okładka książki "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie"Foto: Piotr Piorun/PR

To pierwsza biografia Jonasza Kofty - piekielnie inteligentnego ironisty, poety szydercy zdolnego do wychwycenia każdego paradoksu.

Mówił, że jego warsztat twórczy to najtańszy długopis, bo często je gubi, i parę zwiniętych w kieszeni kartek, a najlepsze utwory pisze, kiedy jest czymś zaskoczony. A pisywał dla największych: Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Łucji Prus, Michała Bajora, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego i wielu innych.

Dziś nikt nie chce się przyznać, że był w SPATiF-ie, kiedy Kofta się dusił.

Indywidualista, dla którego najważniejsza była twórcza wolność, niezależność i dystans do świata. Dystans na pograniczu nieodpowiedzialności, bo pijał za dużo, nie dbał o zdrowie i często nie dotrzymywał zobowiązań podjętych w euforii życia towarzyskiego. Bywało, że znikał z domu, gdzie zostawiał żonę i syna zmagających się z codziennością i jego zobowiązaniami, a dowód osobisty wyrobił sobie dopiero w dwudziestym ósmym roku życia.

Jestem taki człowiek między-między. Między aktorem a estradowcem, między autorem a wierszorobem, między pieśniarzem a grajkiem, między frajerskim moralistą a komentatorem politycznym. I jeszcze coś pośredniego między podbawiaczem, lirykiem i młotem satyry.

Zostawił po sobie ponad sześćset tekstów - piosenek i wierszy - jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych, obrazy, niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej - poeta zaangażowany.

Posłuchaj
09:44 Dwojka To sie czyta 2022_11_28-11-01-10.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" , czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:28 Dwójka to się czyta 29.11.2022.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" , czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

  

09:36 Dwójka to się czyta 30.11.2022.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" , czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:04 Dwójka to się czyta 1.12.2022.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)  

10:04 Dwójka to się czyta 2.12.2022.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 28.11-2.12.2022

Godzina emisji: 11.00


Zobacz więcej na temat: Jonasz Kofta Dwójka
Czytaj także

Jonasz Kofta z radiowej strony

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:38
W audycji przypomnieliśmy przede wszystkim fragmenty takich audycji jak "Fachowcy" i "Dialogi na cztery nogi", ale też inne utwory pisane przez Jonasza Koftę dla Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ilu było Jonaszów Koftów? Biograf o słynnym artyście

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:00
- Nie da się uchwycić jednego Jonasza Kofty, każdy ma o nim swoją prawdę, swoje wspomnienie. Ja te puzzle składam – podkreślał Piotr Derlatka, autor książki "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie".
rozwiń zwiń