REKLAMA

Jan Józef Szczepański "Dziennik"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 06:00
Fragmenty drugiego tomu zapisków znakomitego pisarza czyta Jerzy Radziwiłowicz. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o 23.00.
Audio
  • Jan Józef Szczepański "Dziennik. Tom II" - czyta Jerzy Radziwiłowicz

"Dziennik" wybitnego prozaika polskiego Jana Józefa Szczepańskiego, obejmujący lata 1945-2002 (od wyjścia autora z partyzantki po ostatnie zapisy szpitalne) to nie tylko dzieło literackie o wyjątkowych walorach artystycznych, ale rzecz o wybitnych walorach dokumentalno-poznawczych, bo portretująca cały okres powojenny do 2002 roku.

Na kartach "Dziennika" znajdziemy i teksty stricte diarystyczne (życie prywatne, autoanaliza, zapis "przygody pisarskiej", życie rodzinne, środowiskowe-literackie, polityczne; podróże, spotkania z ludźmi), i istotne teksty epistolarne.

/

Drugi tom "Dziennika" (1957-1963) obejmuje okres bogaty i inspirujący. Szczepański opisuje współpracę ze Stanisławem Różewiczem (scenariusze), podróże do Paryża, USA i na Spitsbergen, rejsy do Afryki i Azji. W książce czytamy również o życiu kulturalnym i literackim (przyjaźnie z Lemem, Mrożkiem, Herbertem i bp. Wojtyłą).

Jan Józef Szczepański (1919-2003) - wybitny powieściopisarz, nowelista, reporter, eseista, scenarzysta filmowy i tłumacz, podróżnik. Był prezesem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z wykształcenia orientalista (znający sanskryt), z zamiłowania alpinista. Niewzruszony autorytet moralny dla pokoleń Polaków.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Aby wysłuchać zapowiedzi audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce Posłuchaj po prawej stronie.

9-13 maja (poniedziałek-piątek), godz. 23:00

16-20 maja (poniedziałek-piątek), godz. 23:00

Czytaj także

Rok o sprawach intymnych

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 14:21
Wygląda na to, że najważniejsze dokonania literackie mijającego roku są związane z tekstami osobistymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
rozwiń zwiń