"Niemyte dusze". Witkacy a problemy polskie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:50
W cyklu "To się czyta" - w związku z przypadającą 18 września 75 rocznicą śmierci tego Witkacego - słuchaliśmy wybranych fragmentów książki pt. "Niemyte dusze".
Audio
  • "Niemyte dusze" Witkacego czyta Andrzej Chyra - część 1. (To się czyta/Dwójka)
  • "Niemyte dusze" Witkacego czyta Andrzej Chyra - część 2. (To się czyta/Dwójka)
  • "Niemyte dusze" Witkacego czyta Andrzej Chyra - część 3. (To się czyta/Dwójka)
  • "Niemyte dusze" Witkacego czyta Andrzej Chyra - część 4. (To się czyta/Dwójka)
  • "Niemyte dusze" Witkacego czyta Andrzej Chyra - część 5. (To się czyta/Dwójka)
Niemyte dusze. Witkacy a problemy polskie
Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Sam Witkacy opatrzył ją podtytułem: "studium psychologiczne nad kompleksem niższości, węzłowiska upośledzenia przeprowadzone metodą Freuda, ze szczególnym uwzględnieniem problemów polskich".
Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego>>>
Za życia autora ukazały się zaledwie 4 artykuły z "Niemytych dusz" w dwumiesięczniku literackim "Skawa". Pracę swą opatrzył Witkiewicz dedykacją "poświęcone pamięci dr. Karola de Beaurain". Był to przyjaciel rodziców, który wprowadził Autora, zafascynowanego lekturą Kretschmera, w zagadnienia freudowskiej psychoanalizy. Wybrane fragmenty dotyczą zarówno postaw i zachowań jednostkowych, nierzadko z wykorzystaniem osoby samego Autora, jak i zbiorowych.

Czyta Andrzej Chyra.

bch/mc

Czytaj także

Witkacy - samobójstwo po inwazji Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:03
W obliczu ostatecznej katastrofy - po napaści na Polskę przez Niemców z jedne i przez Sowietów z drugiej strony - Stanisław Ignacy Witkiewicz widział dla siebie tylko jedno wyjście. 18 września 1939 popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia jednego zdjęcia: autoportret Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:31
Niemal wszystkie autoportrety Witkacego są zagadkowe. Na jednym z nich, wykonanym w latach 1915 -1917 artysta przedstawił siebie wraz z czworgiem swoich własnych lustrzanych odbić. Poznaj fascynującą historię tego zdjęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy do przyjaciół i wrogów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 12:49
Pierwszy tom korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi oraz tzw. wrogami obejmuje m.in. dziecięce dopiski do listów Stanisława Witkiewicza ojca, listy do Bronisława Malinowskiego, do matki - Marii Witkiewiczowej, do Ireny Solskiej, Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i wielu innych.
rozwiń zwiń