"Portret wenecki". Czytamy Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 09:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy opowiadanie, które znalazło się w VI tomie "Dzieł zebranych" znakomitego pisarza. Tekst, który pierwotnie ukazał się w 1993 r., czyta Mariusz Benoit.
Audio
  • Gustaw Herling-Grudziński "Portret wenecki", czyta Mariusz Benoit - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Gustaw Herling-Grudziński "Portret wenecki", czyta Mariusz Benoit - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Gustaw Herling-Grudziński "Portret wenecki", czyta Mariusz Benoit - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Gustaw Herling-Grudziński "Portret wenecki", czyta Mariusz Benoit - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Gustaw Herling-Grudziński "Portret wenecki", czyta Mariusz Benoit - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Mariusz Benoit
Mariusz BenoitFoto: Piotr Piorun

ferency adam_1200.jpg
Posłuchaj opowiadań Herlinga-Grudzińskiego

W Wydawnictwie Literackim sukcesywnie ukazuje się wydanie krytyczne Dzieł zebranych jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, współzałożyciela i wieloletniego członka redakcji "Kultury" paryskiej, autora wielkich świadectw minionego wieku: "Innego Świata" oraz "Dziennika pisanego nocą"- Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Edycja obejmie całość twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego — oprócz tekstów znanych już polskiemu czytelnikowi znajdą się w niej utwory rozproszone, artykuły, wywiady, a także zdjęcia pochodzące z archiwum pisarza.


historie jak z książki 1200x500.jpg
Co ukrywał Gustaw Herling-Grudziński?

Po pierwszych trzech tomach, zawierających recenzje, szkice i rozprawy literackie, następne części ukazują się w kolejności niechronologicznej. Tym razem do rąk czytelników dociera tom szósty Dzieł, będący jednocześnie dopełnieniem wydanego rok temu tomu piątego, zbierający pozostałe opowiadania ze spuścizny literackiej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (w tym odnalezione w archiwum pisarza, opublikowane już po jego śmierci utwory "Wędrowiec cmentarny" oraz "Wiek biblijny i śmierć").

Dzieła zebrane w sumie ukażą się w trzynastu tomach, których edycję Wydawnictwo Literackie oraz opracowujący wydanie krytyczne Instytut Badań Literackich PAN planują zakończyć w 2019 roku, by uczcić w ten sposób rok setnych urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

*** 

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 19.03-23.03.2018

Godzina emisji: 10.45

bch

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennik Herlinga-Grudzińskiego. Zapiski w cieniu Wezuwiusza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:00
- Ten wulkan, nawet kiedy nie pojawia się bezpośrednio w tekście, odciska swój ślad na całym tekście "Dziennika pisanego nocą" - o wielkiej rozprawie wybitnego prozaika z życiem opowiadał w Dwójce Jacek Hajduk, autor analizy tego dzieła.
rozwiń zwiń