"Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Opowieść o odchodzącej matce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 11:15
W cyklu "To się czyta" tym razem prezentowaliśmy lekturę powieści Krzysztofa Bieleckiego - "Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Książka ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, a na naszej antenie jej fragmenty czytał Mariusz Bonaszewski.
Lekturę czyta Mariusz Bonaszewski
Lekturę czyta Mariusz BonaszewskiFoto: Krzysztof Świeżak/PR

Książka Krzysztofa Bieleckiego to proza medytacyjna, wspomnieniowa, opowiadająca o matce, która odeszła, pewnego dnia po prostu "zsunęła się z krzesła".

Jej autor w tytule umieszcza jeszcze jedno słowo "Ciennik", które daje dodatkowe znaczenie tytułowi. Ten wyraz - idąc za słownikiem PWN-u - oznacza "rozłożyste drzewo pozostawione w czasie wyrębu lasu do ocieniania młodych drzewek".


Posłuchaj
10:41 Dwójka to się czyta 30.10.2023.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:20 Dwójka to się czyta 31.10.2023.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:19 2023_11_01 11_00_20_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:19 2023_11_02 11_00_41_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:14 Dwójka to się czyta 3.11.2023.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)     

Czy Krzysztof Bielecki poleciał z matką w kosmos? Oto tajemnica jego najnowszej powieści "Zsunęła się z krzesła. Ciennik”. Nawet wątki autobiograficzne czyta się z niedowierzaniem. Kosmos odsłania rzekę myśli, obrazów, lęków: wieczność prześladuje sekunda; ogrom rani drobiazg; człowiek potyka się o… nic. Zimna antyteza kładzie się cieniem na wszelkich porządkach świata. Opowieść niepokoi, dziwi, czasem bawi. Jest poruszającą historią zanikania. Nieograniczone przestrzenie języka żyją, umierają i znów żyją. Jak żyje, umiera i znów żyje matka autora.

[opis wydawcy]

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 30.10-3.11.2023

Godz. emisji: 11.00

mgc/pg

Czytaj także

Zdeněk Svěrák i Jaroslav Rudiš, czyli bierzemy na warsztat czeskich autorów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 19:30
- Zdeněk Svěrák jest klasykiem, nie tylko literatury, zajmuje się różnymi dziedzinami. To weteran czeskiej kultury, wciąż aktywny aktor, scenarzysta i postać wręcz kultowa w Czechach. Od jakiegoś czasu opowiadania są ulubioną formą wypowiedzi literackiej Svěráka. Widać w nich cały jego dorobek. Znajdujemy tam absurdalny, surrealistyczny humor, a także pewną melancholię, poczucie przemijania - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Harasimowicz - "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 12:00
W cyklu "To się czyta" zaprezentowaliśmy najnowszą powieść Cezarego Harasimowicza, której bohaterką jest autentyczna postać z XVIII wieku. Fragmenty książki "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" przeczytała Agnieszka Pilaszewska.
rozwiń zwiń