Przed Sacrum Profanum. Muzyka umarłych outsiderów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:55
W "Nokturnie" zapowiadaliśmy nadchodzący festiwal Sacrum Profanum, który odbędzie się w Krakowie w dniach od 26 września do 1 października.
Audio
  • Przed Sacrum Profanum. Muzyka umarłych outsiderów (Nokturn/Dwójka)
Okładki płyt prezentowanych w Nokturnie
Okładki płyt prezentowanych w "Nokturnie"Foto: materiały prasowe

Wśród wielu wątków imprezy pojawiają się duże koncertowe prezentacje - największe tego rodzaju w Polsce - dorobku dwóch amerykańskich outsiderów świata kompozycji XX wieku: Moondoga i Juliusa Eastmana. Obaj stworzyli oryginalne, autorskie mikroświaty i obaj większej popularności niż za życia doczekali się po śmierci.

W Dwójce słuchaliśmy oryginalnych nagrań ich utworów z lat 60. i 70. oraz współczesnych, czasem najnowszych interpretacji, które dorobek Eastmana przypominają, a muzykę Moondoga przenoszą w nowy kontekst. Pojawił się wydany właśnie utwór "Joy Boy" Eastmana w koncertowej wersji z 1974 roku oraz fragmenty albumu grupy Cabaret Contemporain poświęconego Moondogowi.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzą: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 23.05

mc/mz

Czytaj także

Muzyka długodystansowców. Od Can do źródeł transu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 11:24
Punktem wyjścia audycji Rafała Księżyka była muzyka niemieckiej grupy Can. Nagrania zespołu dowodzonego przez zmarłego niedawno Holgera Czukaya zestawione zostały z muzyką Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwięki kamertonu poruszają ciało

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 09:51
W "Nokturnie" słuchaliśmy m.in. kompozycji Sylwii Nadgrodkiewicz, mistrzyni kamertonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buszujemy w płytach Japan Blues

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 14:00
W "Nokturnie" kontynowaliśmy wątek płytowego zbieractwa. Tym razem obraliśmy kurs na Japonię! Głównym bohaterem audycji był Howard Williams (aka Japan Blues) - brytyjski DJ i kolekcjoner płyt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże muzycznych wizjonerów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 15:05
W audycji "Nokturn" wybraliśmy się z Ornettem Colemanem do Maroka, Tomaszem Stańko do Taj Mahal, Harrym Partchem do pociągu, Lulą Cortesem i Ze Ramalo do Kamienia Inga w Brazylii.
rozwiń zwiń