REKLAMA

Iwan Gunawan: muzyka Moondoga to efektowna prostota

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 15:13
- Jaki związek ma Moondog z muzyką Indonezji? To co stworzył jest niezwykle proste, w pewnym stopniu ograniczone, ale za to bardzo efektowne. I to samo powiedziałbym o gamelanie - powiedział w rozmowie z Dwójką Iwan Gunawan, lider zespołu Gamelan Kyai Fatahillah.
Audio
  • Stefan Lakatos i Iwan Gunawan o muzyce Moondoga (Nokturn/Dwójka)
Iwan Gunawan i Stefan Lakatos podczas rozmowy z dziennikarzem Dwójki Krzysztofem Dziubą
Iwan Gunawan i Stefan Lakatos podczas rozmowy z dziennikarzem Dwójki Krzysztofem DziubąFoto: Krzysztof Dziuba/PR

W "Nokturnie" wysłuchaliśmy retransmisji koncertu z muzyką Moondoga w wykonaniu zespołu gamelanowego Kyai Fatahillah. Podczas występu, który miał miejsce 14 października w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie na festiwalu Unsound, nie zabrakło Stefana Lakatosa, grającego na trimbie szwedzkiego artysty i przyjaciela Moondoga.

- To Stefan otworzyły mi oczy, zwrócił uwagę na prostotę języka Moondoga zawartą w zazębiających się kanonach, prostych motywach melodycznych, rytmie. Gdy dowiedziałem się, że mamy grać muzykę Moondoga, od razu pomyślałem też o Slamacie Adulu Sjukurze. Obu tych twórców łączy podobne myślenie o muzyce. Nie było łatwo przestawić się z jawajskiego rozumienia muzyki na zachodnie, ale Sjukur nauczył nas, jak grać muzykę zachodu - powiedział Iwan Gunawan.

Dlaczego właśnie Moondog? Czy jego muzyka jest wdzięcznym materiałem do opracowań? Dlaczego zespół Kyai Fatahillah słynie z niekonwencjonalnych odczytań muzyki gamelanu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystami.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Goście: Iwan Gunawan (lider zespołu Gamelan Kyai Fatahillah) i Stefan Lakatos (muzyk, wieloletni przyjaciel Moondoga)

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 23.30

Nagranie rozmowy z artystami zostało wyemitowane w audycji Nokturn.

mko/bch

Czytaj także

Sitkovetsky: moja matka nie pozwoliłaby mi zostać rockmanem

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:00
- Zależało jej na tym, bym grał na jakimś instrumencie klasycznym, no i żebym kontynuował rodzinną tradycję - opowiadał w Dwójce Alexander Sitkovetsky, znakomity rosyjski skrzypek, który wystąpił w Katowicach razem z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włącz Radio Azja. Przed nami festiwal

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:00
W "Nokturnie" zaprezentowaliśmy muzykę artystów, którzy wystąpią na warszawskim Festiwalu Radio Azja. Było różnorodnie, transowo, czasami głośno, eksperymentalnie, ale też tradycyjnie.
rozwiń zwiń