Eksperymentalny krzyk z Jawy. Spotkanie z grupą Senyawa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 11:52
W "Nokturnie" rozmawialiśmy z członkami formacji Senyawa. Z muzykami spotkaliśmy się w grudniu na Festiwalu Radio Azja.
Audio
  • Eksperymentalny krzyk z Jawy. Spotkanie z grupą Senyawa (Nokturn/Dwójka)
Występ zespołu Senyawa na Festiwalu Radio Azja
Występ zespołu Senyawa na Festiwalu Radio AzjaFoto: Bartek Murack/Festiwal Radio Azja

Zespół Senyawa, który tworzą Rully Shabara i Wukir Suryadi jest obecnie najbardziej pożądaną i popularną grupą eksperymentalną z Indonezji. W Europie mówi się, że ich koncerty mają w sobie coś z szamanistycznych rytuałów i obrzędów. Senyawa w swoich eksperymentach łączy punkową i heavymetalową energię z elementami muzycznej tradycji Indonezji, transem, a nawet dziecięcymi piosenkami. Jeżeli dodamy do tego jeszcze obezwładniający, potężny wokal Rully’ego Shabary i nieziemskie dźwięki skonstruowanego przez Wukira Suryadiego instrumentu, to otrzymamy z tego wszystkiego mieszankę wybuchową – istny indonezyjski wulkan.

Wizyta duetu na Festiwalu Radio Azja była okazją do rozmowy. Nie mógł z niej nie skorzystać Krzysztof Dziuba, który spotkał się z muzykami przed koncertem.

Z wywiadu dowiemy się m.im.: jak doszło do spotkania Rully’ego i Wukira, jak wygląda scena niezależna artystycznego centrum Jawy, czyli Yogyakarty oraz skąd wziął się fenomem popularności heavy metalu i noise‘u w Indonezji.

W audycji słuchaliśmy także płyt z dyskografii Senyawy m.in. pierwszych nagrań zarejestrowanych dla Yes No Wave, płyt będących owocem współpracy z Kazuhisą Uchihashim i Charlesem Cohenem oraz albumów winylowych wydanych w ostatnich latach na Zachodzie (Aca Raki, Menjadi, Brønshøj). Pojawiła się też muzyka innej formacji Rully’ego Shabary – zespołu Zoo.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 23.05

bch

reklama

Czytaj także

In memoriam Slamet Abdul Sjukur

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 14:00
W "Nokturnie" słuchaliśmy muzyki i ostatniego wywiadu ojca indonezyjskiej muzyki współczesnej. Slamet Abdul Sjukur zmarł 24 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspominamy mistrzów muzyki znad Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 17:00
Sylwetka zmarłego w tym roku nowozelandzkiego kompozytora Jacka Body'ego - autorytetu w środowisku kompozytorów w Azji i w rejonie Pacyfiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michael Asmara i nowa muzyka w Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 17:00
W audycji "Nokturn" Krzysztof Dziuba rozmawiał z indonezyjskim kompozytorem i dyrektorem festiwalu muzyki współczesnej w Yogyakarcie - Michaelem Asmarą.
rozwiń zwiń