Midori Takada po drugiej stronie lustra

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 15:00
W "Nokturnie" powróciliśmy do rozmowy z japońską kompozytorką i perkusistką - w związku ze wznowieniem albumu "Through the Looking Glass" z 1983 r.
Audio
  • Midori Takada po drugiej stronie lustra (Nokturn/Dwójka)
Album Through the Looking Glass Midori Takady
Album "Through the Looking Glass" Midori TakadyFoto: Krzysztof Dziuba/PR2

Album "Through the Looking Glass" jest w każdym aspekcie dziełem minimalistycznym. Nie tylko zawiera on utwory inspirowane twórczością Steve'a Reicha i tradycyjną muzyką z Afryki i Azji, lecz także został nagrany minimalnym nakładem środków. Materiał na płytę został zarejestrowany w ciągu zaledwie dwóch dni. Na dodatek partie wszystkich instrumentów (a wśród nich odnajdziemy marimby, gongi, bębny, okaryny i... butelki po Coca-Coli) nagrała jedna tylko osoba, czyli Midori Takada.

O japońskiej perkusistce, kompozytorce i performerce właściwie wiedzą osoby albo zainteresowane współczesną muzyką japońską, albo nurtami takimi jak minimalizm czy muzyka syntezatorowa, czyli kierunkami, które przeżywały prawdziwy rozkwit w Japonii w latach 80. Do tego grona można jeszcze dorzucić osoby, które interesują się współczesnym japońskim teatrem, bo Midori Takada jest od lat związana z trupą teatralną Tadashiego Suzuki (jest autorką muzyki do spektakli, a także performerką, która bierze w nich udział).

Japońska artystka odwiedziła Warszawę w grudniu w ramach cyklu Radio Azja. W "Nokturnie" powróciliśmy do rozmowy z Midori Takadą, a także posłuchaliśmy w całości wznowionego po latach albumu "Through the Looking Glass" - od początku do końca.

www.facebook.com/NokturnDwojka

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 22.30

mc/jp/mz

Czytaj także

Japońscy pionierzy muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 12:45
W audycji "Nokturn" spotkaliśmy się z japońskimi kompozytorami żyjącymi na przełomie XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bangkok. Fonograficzna stolica Azji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 11:00
W "Nokturnie" rozmawialiśmy o wiecznie żywym mieście, które jest mekką dla poszukiwaczy dawnych nagrań z Azji Południowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty z Tropikalnego Królestwa

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:07
W audycji "Nokturn" po raz drugi spotkaliśmy się z nagraniami dawnych tajskich wytwórni płytowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepszy utwór orkiestrowy XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 14:03
Tak krytyka określiła kompozycję "Play" Andrew Normana, tegorocznego laureata Grawemeyer Award, z którym spotkaliśmy się w "Nokturnie".
rozwiń zwiń