X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe nagranie Mszy Leonarda Bernsteina

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 11:00
Napisana na otwarcie Centrum Sztuki im. Johna F. Kennedy‘ego monumentalna Msza Bernsteina z początku zmiażdżona przez krytykę, dziś uznawana jest za jedno z największych dokonań amerykańskiego kompozytora. W "Nokturnie" słuchaliśmy nowego nagrania tego kontrowersyjnego dzieła.
Audio
  • Nowe nagranie Mszy Leonarda Bernsteina (Nokturn/Dwójka)
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały prasowe

fale1200.jpg
Azjatyckie hołdy dla Debussy’ego

Utwór stał się symbolem swoich czasów – epoki hippisów, Festiwalu w Woodstock oraz protestów przeciwko wojnie w Wietnamie. Plotki głoszą, że FBI odradziło prezydentowi Nixonowi uczestnictwo w premierze dzieła ze względu na ukryte w Mszy antywojenne i antyestablishmentowe przesłanie.

list 1200.jpg
"Ich listy nie kłamią. Rodziński nie chciał zgładzić Bernsteina"

Ujęta w formę katolickiej mszy rytu trydenckiego kompozycja łączy w sobie elementy dzieła scenicznego, musicalu oraz liturgii. Zresztą podtytuł Mszy głosi: „Utwór teatralny na śpiewaków, muzyków i tancerzy“. Nie zdradza on jednak jak potężny i różnorodny aparat wykonawczy przewidziany został przez kompozytora. W skład całego zespołu wchodzą bowiem: duża orkiestra, dwa chóry mieszane, chór dziecięcy, Broadway’owska obsada solistów, orkiestra marszowa i grupa rockowa. Równie różnorodna co sam skład jest zawartość muzyczna. Msza stylem odwołuje się z jednej strony do muzyki religijnej z drugiej zaś do afroamerykańskich spiritualsów, stylu musicalowego i swingu. Natomiast tekst liturgii został uzupełniony libretem autorstwa Stephena Schwartza, Leonarda Bernsteina i Paula Simona.

Utwór przez niektórych odbierany jest jako obrazoburczy, przez innych uznawany jest za pacyfistyczny manifest kontrkultury przełomu lat 60. i 70. A jak słucha się go dziś? Przekonamy się w nocy, kiedy na antenie zabrzmi nowe nagranie Orkiestry Filadelfijskiej pod dyrekcją Yannicka Nézet-Séguina, które w marcu ukazało się nakładem wytwórni Deutsche Grammophon.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Przygotował: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 23.00

Strona audycji na facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: dla Bernsteina każdy koncert był ważny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:45
- Leonard Bernstein był tak samo dobrym kompozytorem jak dyrygentem. Daje się jednak zauważyć u niego wpływy muzyki Strawińskiego, Gershwina i Coplanda - podkreślił Maksymiuk, opowiadając o twórczości dyrygenta w związku z setną rocznicą jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy godziny i dwie płyty. Wieczór z Leonardem Bernsteinem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 14:20
Legendarny dyrygent, kompozytor i popularyzator muzyki klasycznej - Leonard Bernstein - był bohaterem "Wieczoru płytowego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ich listy nie kłamią. Rodziński nie chciał zgładzić Bernsteina"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 12:59
- Długo pokutująca plotka, że Artur Rodziński był chorobliwie zazdrosny o talent i karierę Leonarda Bernsteina, i że chciał go nawet udusić, jest fałszem. Wielki dyrygent był zachwycony swym asystentem – mówił w Dwójce Aleksander Laskowski.
rozwiń zwiń