Nowe nagranie Mszy Leonarda Bernsteina

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 11:00
Napisana na otwarcie Centrum Sztuki im. Johna F. Kennedy‘ego monumentalna Msza Bernsteina z początku zmiażdżona przez krytykę, dziś uznawana jest za jedno z największych dokonań amerykańskiego kompozytora. W "Nokturnie" słuchaliśmy nowego nagrania tego kontrowersyjnego dzieła.
Audio
  • Nowe nagranie Mszy Leonarda Bernsteina (Nokturn/Dwójka)
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały prasowe

fale1200.jpg
Azjatyckie hołdy dla Debussy’ego

Utwór stał się symbolem swoich czasów – epoki hippisów, Festiwalu w Woodstock oraz protestów przeciwko wojnie w Wietnamie. Plotki głoszą, że FBI odradziło prezydentowi Nixonowi uczestnictwo w premierze dzieła ze względu na ukryte w Mszy antywojenne i antyestablishmentowe przesłanie.

list 1200.jpg
"Ich listy nie kłamią. Rodziński nie chciał zgładzić Bernsteina"

Ujęta w formę katolickiej mszy rytu trydenckiego kompozycja łączy w sobie elementy dzieła scenicznego, musicalu oraz liturgii. Zresztą podtytuł Mszy głosi: „Utwór teatralny na śpiewaków, muzyków i tancerzy“. Nie zdradza on jednak jak potężny i różnorodny aparat wykonawczy przewidziany został przez kompozytora. W skład całego zespołu wchodzą bowiem: duża orkiestra, dwa chóry mieszane, chór dziecięcy, Broadway’owska obsada solistów, orkiestra marszowa i grupa rockowa. Równie różnorodna co sam skład jest zawartość muzyczna. Msza stylem odwołuje się z jednej strony do muzyki religijnej z drugiej zaś do afroamerykańskich spiritualsów, stylu musicalowego i swingu. Natomiast tekst liturgii został uzupełniony libretem autorstwa Stephena Schwartza, Leonarda Bernsteina i Paula Simona.

Utwór przez niektórych odbierany jest jako obrazoburczy, przez innych uznawany jest za pacyfistyczny manifest kontrkultury przełomu lat 60. i 70. A jak słucha się go dziś? Przekonamy się w nocy, kiedy na antenie zabrzmi nowe nagranie Orkiestry Filadelfijskiej pod dyrekcją Yannicka Nézet-Séguina, które w marcu ukazało się nakładem wytwórni Deutsche Grammophon.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Przygotował: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 23.00

Strona audycji na facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka

bch

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: dla Bernsteina każdy koncert był ważny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:45
- Leonard Bernstein był tak samo dobrym kompozytorem jak dyrygentem. Daje się jednak zauważyć u niego wpływy muzyki Strawińskiego, Gershwina i Coplanda - podkreślił Maksymiuk, opowiadając o twórczości dyrygenta w związku z setną rocznicą jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy godziny i dwie płyty. Wieczór z Leonardem Bernsteinem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 14:20
Legendarny dyrygent, kompozytor i popularyzator muzyki klasycznej - Leonard Bernstein - był bohaterem "Wieczoru płytowego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ich listy nie kłamią. Rodziński nie chciał zgładzić Bernsteina"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 12:59
- Długo pokutująca plotka, że Artur Rodziński był chorobliwie zazdrosny o talent i karierę Leonarda Bernsteina, i że chciał go nawet udusić, jest fałszem. Wielki dyrygent był zachwycony swym asystentem – mówił w Dwójce Aleksander Laskowski.
rozwiń zwiń