X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poznaj utwór zgłoszony na 65. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 09:55
W audycji został zaprezentowany utwór Dariusza Przybylskiego "Fontana di amore per nessuno. Omaggio a Pasolini". Program Drugi Polskiego Radia zgłosił go na tegoroczną, 65. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów.
Audio
  • Utwory Dariusza Przybylskiego inspirowane poezją Piera Paolo Pasoliniego (Nokturn/Dwójka)
Dariusz Przybylski odbiera nagrodę w kategorii Album Roku - Recital Solowy podczas gali 24. edycji wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2018 w kategorii muzyki poważnej
Dariusz Przybylski odbiera nagrodę w kategorii "Album Roku - Recital Solowy" podczas gali 24. edycji wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2018 w kategorii muzyki poważnejFoto: Piotr Piorun/PR

dariusz przybylski hammond 1200.jpg
Dariusz Przybylski. Człowiek z organami Hammonda

Kompozycja na saksofon sopranowy/altowy, sopran chłopięcy i orkiestrę symfoniczną jest kolejnym w dorobku Dariusza Przybylskiego utworem inspirowanym poezją Piera Paolo Pasoliniego, po "Musica in forma di rosa" na skrzypce i orkiestrę symfoniczną (2015) oraz "Musica della notte" na perkusję i orkiestrę symfoniczną (2016).

- Poezja Pasoliniego jest łagodna i okrutna, religijna i antyreligijna, polityczna i apolityczna. Nigdy nie pozostawia mnie obojętnym, zawsze porusza – wyznaje kompozytor i organista, laureat Fryderyków 2018 w dziedzinie muzyki poważnej w kategorii "Album roku - recital solowy".

fryderyki 2018 lutosławski 1200.jpg
Fryderyki 2018 dla muzyki poważnej rozdane. Zobacz wideo!

65. Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów odbędzie się w Budapeszcie w dniach 15-19 maja. Utwory prezentowane na wydarzeniu pod egidą UNESCO są potem odtwarzane przez wszystkie radiofonie, które biorą w nim udział.

W ubiegłym roku zwyciężył utwór "brut" Artura Zagajewskiego zgłoszony przez radiową Dwójkę.

Utwór "Fontana di amore per nessuno. Omaggio a Pasolini" inspirowany wierszem "Dedykacja" Piera Paolo Pasoliniego miał swoje prawykonanie podczas 7. Festiwalu Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach w marcu 2017 roku. W roli wykanawców wystąpili: Alina Mleczko (saksofon sopranowy, altowy), Józef Biegański (sopran chłopięcy) i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją José Marii Florêncio. Właśnie tę wersję można było usłyszeć w czasie audycji. W nagraniu także rozmowa z Dariuszem Przybylskim oraz kilka innych utworów, które skomponował. Zapraszamy do słuchania.

W 2016 roku Dariusz Przybylski był gościem "Poranka Dwójki". Zapis rozmowy, a także wideo, znajdziesz tutaj.

***

Tytuł auduycji: Noktrun

Prowadzenie: Joanna Grotkowska

Gość: Dariusz Przybylski (kompozytor, organista)

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 23.05

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Palester - legenda skazana na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 19:00
- Każdy twórca ma swój czas. Jeśli tego nie wykorzysta, trudno jest to nadrobić. On nie przeoczył swego czasu, lecz został z niego wykreślony. Ukarano go wtrącając w niepamięć - mówił w Dwójce Jan Krenz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kompozytorom potrzebny jest system?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 17:05
Muzyka artystyczna XX w. - przy całej swojej kontrowersyjnej swobodzie - bynajmniej nie uciekła od systemu, na co można było liczyć, obserwując jej początki…
rozwiń zwiń