Muzyka trzech Koreanek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 12:17
Współczesna muzyka z Korei w ujęciu Park Jiha, Unsuk Chin i Okkyung Lee – tak wyglądał repertuar "Nokturnu".
Audio
Okładka płyty Park Jiha Communion
Okładka płyty Park Jiha "Communion"Foto: mat. prom.

akira1200.jpg
Trzy pokolenia japońskich kompozytorów

Dawne koreańskie instrumenty, których historia sięga początków naszej ery, stały się domeną wielu artystów - w tym m.in. odkrytej ostatnio na Zachodzie Park Jiha. Krótki fragment wydanego niedawno przez Glitterbeat albumu Koreanki pt. "Communion" zabrzmiał w "Nokturnie" wczesną wiosną. Teraz nieco głębiej zanurzyliśmy się w twórczości koreańskiej artystki. Obok utworów z "Communion" zabrzmiały też kompozycje z repertuaru duetu Suːm, który Park Jiha współtworzy wraz z Jungmin Seo.

Złożyliśmy także wizytę w filharmonii, a to za sprawą Unsuk Chin – najbardziej uznanej koreańskiej kompozytorki współczesnej, której znakomity Koncert na Sheng i orkiestrę otworzył drugą część audycji.

Późnonocne ostatnie minuty audycji wypełnił natomiast zapis koncertu Okkyung Lee, jaki ta grająca na wiolonczeli śmiała eksperymentatorka i improwizatorka dała w 2013 roku w Mauzoleum Emanuela Vigelanga w Oslo.

***

Tytuł auduycji: Noktrun

Prowadzenie: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 23.05

mko

Czytaj także

"Wyspa psów" i muzyka filmu samurajskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 01:00
Na ekrany kin weszło właśnie najnowsze dzieło Wesa Andersona. Oglądając "Wyspę psów” trudno nie odnieść wrażenia, że niektóre dźwięki obiły się nam już o uszy, a część kadrów gdzieś już widzieliśmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Bali podbiło muzyczny Zachód

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:36
W audycji sprawdzaliśmy, jak muzyka orkiestr gamelanowych z Bali inspirowała i inspiruje do dziś kompozytorów i muzyków z Europy i Ameryki Północnej.
rozwiń zwiń