X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia Złotej Skały, kultowego studia polskiego undergroundu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 08:23
- 90 procent najciekawszych zespołów polskiej sceny niezależnej lat 90. przewinęło się przez to miejsce - o stworzonym przez Roberta Brylewskiego studiu nagraniowym opowiadał w Dwójce Rafał Księżyk.
Audio
  • Historia Złotej Skały, kultowego studia polskiego undergroundu (Nokturn/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/underworld

Brylewski i Księżyk 1200.JPG
Księżyk o Brylewskim. "Artystyczny egoizm był mu obcy"

- Złota Skała to była idea niekoniecznie przywiązana do lokalizacji - mówił prowadzący audycję "Nokturn". W ciągu kilkunastu lat działalności studio to wielokrotnie zmieniało siedzibę, w każdym jednak miejscu przyciągało najciekawsze zespoły rockowej sceny alternatywnej, które w Złotej Skale znajdowały realizatorów z otwartą głową, ale też mogły zarejestrować swój materiał na preferencyjnych warunkach finansowych.

Po raz pierwszy charakterystyczne logo z trzema górskimi szczytami pojawiło się na kasecie "Pierwsza podróż", będącej kompilacją zespołów działających w warszawskim klubie Hybrydy, wydanej w roku 1986 z okazji festiwalu Róbrege. - Wtedy jeszcze Robert Brylewski wraz z przyjaciółmi nagrywał na dwa kaseciaki. Najpierw rejestrowano sekcję rytmiczną, a potem odtwarzano ją z jednego kaseciaka, podczas, gdy na drugim dogrywano pozostałe ślady - opowiadał Rafał Księżyk.

Przełomem w działalności Złotej Skały był dar od Marcina Millera, polskiego emigranta w Wielkiej Brytanii, stolarza i fana muzyki rockowej, który na przełomie lat 80. i 90. zakupił dla muzyków zza żelaznej kurtyny nie tylko profesjonalny sprzęt nagraniowy, ale też gospodarstwo na Warmii Stanclewo, w którym studio funkcjonowało przez pewien czas.

W audycji Rafał Księżyk opowiedział historię Złotej Skały i przybliżył najciekawsze nagrania, które powstały w tym studiu m.in. grup Alians, Będzie Dobrze, Ewa Braun, Kinsky, Starzy Singers.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Przygotował: Rafał Księżyk

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 23.05

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brylewski: dziś cenzurujemy siebie sami

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 10:14
- Nikt nie zaryzykuje utraty pracy - mówił muzyk w "Wybieram Dwójkę", tuż po debacie poświęconej związkom muzyki i rewolucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia zespołu Kryzys. "Wiedziałem, że będzie niezły raban"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 12:29
Robert Brylewski chodził do szkoły, a Tomasz Świtalski pracował na dworcu. Nie przeszkodziło im to jednak w założeniu jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Skąd wziął się Kryzys?
rozwiń zwiń