Steve Coleman: muzyka to artefakt

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 11:48
- Dla mnie wszystko pochodzi z jednego źródła – od nas samych. Matematyka, filozofia, muzyka, cokolwiek – to my jesteśmy źródłem wszystkiego. Ludzie znikają – wszystkie twory ludzkiej działalności znikają z nimi. Jeśli chcesz je zrozumieć, musisz zrozumieć ludzi i siebie samego - mówił w Dwójce słynny amerykański muzyk jazzowy i kompozytor.
Audio
  • Amerykański saksofonista jazzowy i kompozytor Steve Coleman o swoim podejściu do muzyki (Nokturn/Dwójka)
  • Wywiad z saksofonistą jazzowym i kompozytorem Stevem Colemanem i pierwsza część wielkiego leksykonu polskich klarnecistów improwizujących (Nokturn/Dwójka)
Steve Coleman
Steve ColemanFoto: Stanislav Zbynek/PAP/CTK

jaruzelki's dream 1200.jpg
Lider Jaruzelski's Dream: na tej płycie udajemy polski free jazz

Steve Coleman, współtwórca tzw. ruchu M-Base, od lat 80. jest jedną z największych gwiazd jazzu współczesnego. W rozmowie nagranej podczas występu na tegorocznym festiwalu JaZZ i okolice w Rybniku porównywał on muzykę do języka. - Nigdy nie zapomnę, jak się mówi po angielsku, nie ważne, jak bardzo bym wariował. Za długo się nim posługuję. I muzyka jest takim językiem. To tak jak z chodzeniem, wypróżnianiem się, jedzeniem czy mówieniem. Te rzeczy są w nas tak głęboko osadzone, robiliśmy je tak wiele razy, że możemy je powtarzać bez myślenia o nich. W muzyce jest tak samo - podkreślał saksofonista.

Jak dodał, w czasie wykonywania muzyki jego myśli wędrują w rozmaite kierunki. - Czasem słyszę pytanie: "O czym myślisz, kiedy grasz?". "O wszystkim!". Ludzie tego nie rozumieją. Student myśli pewnie o skalach, akordach albo rytmie. A my myślimy o wszystkim, niekoniecznie o rytmie czy skali na pierwszym miejscu - tłumaczył gość Dwójki.

Czym dla Steve'a Colemana jest język? Jakiego polskiego słowa użył podczas wywiadu? O tym w nagraniu audycji, w której wysłuchać można było również pierwszej części wielkiego leksykonu polskich klarnecistów improwizujących.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Steve Coleman (saksofonista, kompozytor)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 22.30

pg

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń