REKLAMA

Joey DeFrancesco: organy są jak żywa istota

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:38
- Ludzie tacy jak Jimmy Smith czy Larry Young dokonali wielkich rzeczy w jazzie, a mimo to ludzie nie uważają organów za jazzowy instrument. Szkoda, bo w brzmieniu organów mnóstwo się dzieje, ich dźwięk cały czas się zmienia. To bardzo organiczny instrument, który odpowiada swojej nazwie - mówił w Dwójce jeden z najlepszych organistów jazzowych świata.
Audio
  • Joey DeFrancesco: organy są jak żywa istota (Nokturn/Dwójka)
Joey DeFrancesco
Joey DeFrancescoFoto: PAP/EPA/JAVIER ETXEZARRETA

Gościem audycji był Joey DeFrancesco, który jako dziesięciolatek grał z Hankiem Mobleyem i Philly Joe Jonesem, a jeszcze przed trzydziestką zagrał na płycie "Amandla" Milesa Davisa. Od tej pory uważany jest za jednego z najlepszych organistów jazzowych świata. Jaki jest jego ulubiony model organów Hammonda?

- To cyfrowy instrument firmy StudioLogic o jednej klawiaturze, który bardzo dobrze imituje brzmienie klasycznych instrumentów. Został zaprojektowany z myślą o muzykach niemogących przewozić wielkich instrumentów, a także dla początkujących organistów, którym zależy na dobrym brzmieniu - powiedział nam jazzman.

Joey DeFrancesco przyznał w naszej rozmowie, że kocha organy, ale z pasją grywa też na... trąbce! - Ćwiczę codziennie. Zacząłem grać na trąbce, kiedy jako siedemnastolatek współpracowałem z Milesem Davisem. To u niego urzekła mnie trąbka, nigdy przedtem jej nie tknąłem - przypomniał.

Jak doszło do współpracy obu muzyków? Czy Joey DeFrancesco podpisał kontrakt z Columbią mniej więcej w tym samym okresie, gdy dołączył do zespołu Milesa. Czy miało to jakiś związek? - Nie, to nie  miało żadnego związku. Swoją pierwszą płytę dla Columbii wydałem jeszcze zanim poznałem Milesa w studiu jakiegoś programu telewizyjnego w Filadelfii. Miles udzielał wywiadu, a ja występowałem w tym wydaniu programu. Spodobało mu się to, co grałem. Zapytał mnie więc, czy nie chciałbym z nim zagrać - powiedział muzyk.

Jak układała się dalsza współpraca obu jazzmanów? W jaki sposób Joey DeFrancesco odnalazł się w triu The Free Spirits, w którym grałe z Johnem McLaughlinem i Dennisem Chambersem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzą: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Joey DeFrancesco (organista jazzowy)

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 22.30

mko/bch

Czytaj także

Jon Irabagon: projekt "Blue" kosztował mnie najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 11:09
Gościem audycji był saksofonista Jon Irabagon, który na albumie grupy Mostly Other People Do The Killing, z materiałem z legendarnej płyty Milesa Davisa "Kind Of Blue", wcielił się w role Coltrane'a i Cannonballa Adderleya.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darius Brubeck: ludzie zza żelaznej kurtyny pragnęli jazzu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 10:58
- Nie przypuszczałem, że ta wizyta będzie mieć aż tak ogromne znaczenie - mówił w "Rozmowach improwizowanych syn legendarnego Dave'a Brubecka o koncercie kwartetu Brubecka w Polsce w 1958 roku. 
rozwiń zwiń