Muzyka w nowych filmach Jarmuscha i Braci Coen

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 11:00
W Nokturnie posłuchamy ścieżki dźwiękowej do filmu "Co jest grane, Davis?”, oryginalnych utworów Dave’a van Ronka oraz lutniowych kompozycji Jozefa van Wissema z obrazu Jarmuscha. Nie zabraknie także samego grającego reżysera oraz głosu Tildy Swinton.
Jim Jarmusch
Jim JarmuschFoto: fot. ChrysArt/Wikimedia Commons/CC

Na ekrany naszych kin trafiły dwa filmy, w których muzyka odgrywa ogromną rolę: "Co jest grane, Davis?” ("Inside Llewyn Davis") Braci Cohen oraz "Tylko kochankowie przeżyją” ("Only Lovers Left Alive”) Jima Jarmuscha. Bracia Coen inspirują się postacią zapomnianego folkowego barda Dave’a van Ronka, Jarmusch zaś w swym "wampirycznym melodramacie” opowiada historię Adama, unikającego rozgłosu undergroundowego muzyka z Detroit, który postanawia powrócić po długiej rozłące do swojej ukochanej Ewy, od lat mieszkającej w Maroku.

Joel Coen: "Pomyśleliśmy, że 1961 rok to ciekawy okres, bo wtedy na scenie pojawił się Bob Dylan. Ale nie chodzi nam o tę scenę, którą sam stworzył czy zrewolucjonizował, bo o niej ludzie wiedzą więcej. Dylan kiedyś powiedział coś takiego, i tu go sparafrazuję: 'Tak naprawdę chciałem tylko stać się tak sławny jak Dave Van Ronk'. To pokazuje, jak mała była ta scena z szerszej perspektywy kulturowej”.
Jim Jarmusch: "To nietypowa historia miłosna. Opowiada o uczuciu pomiędzy mężczyzną i kobietą, Adamem i Ewą (fragmenty scenariusza inspirowane były ostatnią książką Marka Twaina "Dzienniki Adama i Ewy"). Ci kochankowie to archetypiczni outsiderzy, członkowie bohemy, niesłychanie inteligentni i wysublimowani, ale ciągle we władzy zwierzęcych instynktów. Przemierzyli już cały świat, doświadczyli wielu niezwykłych rzeczy, żyjąc zawsze na marginesie społeczeństwa. Opowieść o ich związku to także opowieść o rozciągniętej na setki lat historii człowieka, bo tak się składa, że nasi bohaterowie są wampirami”.

Na "Nokturn" zapraszają Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk.

6 marca (czwartek), godz. 23.35-1.00

Zobacz więcej na temat: MUZYKA FILM
Czytaj także

Piotr Metz: folk jest z reguły nudny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 06:00
Co nie znaczy, że nie można o nim ciekawie rozmawiać! Co udowodnili w Dwójce Daniel Wyszogrodzki, Piotr Metz i Korneliusz Pacuda, którzy wychodząc od nowego filmu braci Coen "Co jest grane, Davis?" przywołali wiele interesujących anegdot na temat amerykańskiego ruchu folkowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wędrówka w poszukiwaniu domu. Najnowszy film braci Coen

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 16:30
"Co jest grane, Davis?" to opowieść o nie najlepszym muzyku folkowym. W obrazie występują prawdziwi muzycy, m.in. Justin Timberlake.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmusch opowiada o wampirach, którym ludzie już nie smakują

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 15:37
- Ona jest postacią jasną, on jest mroczny, ona ma kilka tysięcy lat, on "tylko" kilkaset - opowiadała o bohaterach filmu "Tylko kochankowie przeżyją" Katarzyna Orysiak.
rozwiń zwiń