Poznaj utwór zgłoszony na 65. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 09:55
W audycji został zaprezentowany utwór Dariusza Przybylskiego "Fontana di amore per nessuno. Omaggio a Pasolini". Program Drugi Polskiego Radia zgłosił go na tegoroczną, 65. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów.
Audio
  • Utwory Dariusza Przybylskiego inspirowane poezją Piera Paolo Pasoliniego (Nokturn/Dwójka)
Dariusz Przybylski odbiera nagrodę w kategorii Album Roku - Recital Solowy podczas gali 24. edycji wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2018 w kategorii muzyki poważnej
Dariusz Przybylski odbiera nagrodę w kategorii "Album Roku - Recital Solowy" podczas gali 24. edycji wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2018 w kategorii muzyki poważnejFoto: Piotr Piorun/PR

dariusz przybylski hammond 1200.jpg
Dariusz Przybylski. Człowiek z organami Hammonda

Kompozycja na saksofon sopranowy/altowy, sopran chłopięcy i orkiestrę symfoniczną jest kolejnym w dorobku Dariusza Przybylskiego utworem inspirowanym poezją Piera Paolo Pasoliniego, po "Musica in forma di rosa" na skrzypce i orkiestrę symfoniczną (2015) oraz "Musica della notte" na perkusję i orkiestrę symfoniczną (2016).

- Poezja Pasoliniego jest łagodna i okrutna, religijna i antyreligijna, polityczna i apolityczna. Nigdy nie pozostawia mnie obojętnym, zawsze porusza – wyznaje kompozytor i organista, laureat Fryderyków 2018 w dziedzinie muzyki poważnej w kategorii "Album roku - recital solowy".

fryderyki 2018 lutosławski 1200.jpg
Fryderyki 2018 dla muzyki poważnej rozdane. Zobacz wideo!

65. Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów odbędzie się w Budapeszcie w dniach 15-19 maja. Utwory prezentowane na wydarzeniu pod egidą UNESCO są potem odtwarzane przez wszystkie radiofonie, które biorą w nim udział.

W ubiegłym roku zwyciężył utwór "brut" Artura Zagajewskiego zgłoszony przez radiową Dwójkę.

Utwór "Fontana di amore per nessuno. Omaggio a Pasolini" inspirowany wierszem "Dedykacja" Piera Paolo Pasoliniego miał swoje prawykonanie podczas 7. Festiwalu Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach w marcu 2017 roku. W roli wykanawców wystąpili: Alina Mleczko (saksofon sopranowy, altowy), Józef Biegański (sopran chłopięcy) i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją José Marii Florêncio. Właśnie tę wersję można było usłyszeć w czasie audycji. W nagraniu także rozmowa z Dariuszem Przybylskim oraz kilka innych utworów, które skomponował. Zapraszamy do słuchania.

W 2016 roku Dariusz Przybylski był gościem "Poranka Dwójki". Zapis rozmowy, a także wideo, znajdziesz tutaj.

***

Tytuł auduycji: Noktrun

Prowadzenie: Joanna Grotkowska

Gość: Dariusz Przybylski (kompozytor, organista)

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 23.05

pg/mko

Czytaj także

Roman Palester - legenda skazana na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 19:00
- Każdy twórca ma swój czas. Jeśli tego nie wykorzysta, trudno jest to nadrobić. On nie przeoczył swego czasu, lecz został z niego wykreślony. Ukarano go wtrącając w niepamięć - mówił w Dwójce Jan Krenz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kompozytorom potrzebny jest system?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 17:05
Muzyka artystyczna XX w. - przy całej swojej kontrowersyjnej swobodzie - bynajmniej nie uciekła od systemu, na co można było liczyć, obserwując jej początki…
rozwiń zwiń