Historia Złotej Skały, kultowego studia polskiego undergroundu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 08:23
- 90 procent najciekawszych zespołów polskiej sceny niezależnej lat 90. przewinęło się przez to miejsce - o stworzonym przez Roberta Brylewskiego studiu nagraniowym opowiadał w Dwójce Rafał Księżyk.
Audio
  • Historia Złotej Skały, kultowego studia polskiego undergroundu (Nokturn/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/underworld

Brylewski i Księżyk 1200.JPG
Księżyk o Brylewskim. "Artystyczny egoizm był mu obcy"

- Złota Skała to była idea niekoniecznie przywiązana do lokalizacji - mówił prowadzący audycję "Nokturn". W ciągu kilkunastu lat działalności studio to wielokrotnie zmieniało siedzibę, w każdym jednak miejscu przyciągało najciekawsze zespoły rockowej sceny alternatywnej, które w Złotej Skale znajdowały realizatorów z otwartą głową, ale też mogły zarejestrować swój materiał na preferencyjnych warunkach finansowych.

Po raz pierwszy charakterystyczne logo z trzema górskimi szczytami pojawiło się na kasecie "Pierwsza podróż", będącej kompilacją zespołów działających w warszawskim klubie Hybrydy, wydanej w roku 1986 z okazji festiwalu Róbrege. - Wtedy jeszcze Robert Brylewski wraz z przyjaciółmi nagrywał na dwa kaseciaki. Najpierw rejestrowano sekcję rytmiczną, a potem odtwarzano ją z jednego kaseciaka, podczas, gdy na drugim dogrywano pozostałe ślady - opowiadał Rafał Księżyk.

Przełomem w działalności Złotej Skały był dar od Marcina Millera, polskiego emigranta w Wielkiej Brytanii, stolarza i fana muzyki rockowej, który na przełomie lat 80. i 90. zakupił dla muzyków zza żelaznej kurtyny nie tylko profesjonalny sprzęt nagraniowy, ale też gospodarstwo na Warmii Stanclewo, w którym studio funkcjonowało przez pewien czas.

W audycji Rafał Księżyk opowiedział historię Złotej Skały i przybliżył najciekawsze nagrania, które powstały w tym studiu m.in. grup Alians, Będzie Dobrze, Ewa Braun, Kinsky, Starzy Singers.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Przygotował: Rafał Księżyk

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 23.05

bch/mg

Czytaj także

Brylewski: dziś cenzurujemy siebie sami

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 10:14
- Nikt nie zaryzykuje utraty pracy - mówił muzyk w "Wybieram Dwójkę", tuż po debacie poświęconej związkom muzyki i rewolucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia zespołu Kryzys. "Wiedziałem, że będzie niezły raban"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 12:29
Robert Brylewski chodził do szkoły, a Tomasz Świtalski pracował na dworcu. Nie przeszkodziło im to jednak w założeniu jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Skąd wziął się Kryzys?
rozwiń zwiń