REKLAMA

Goście na 75-lecie Dwójki: Agnieszka Duczmal

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 17:47
- Kocham moją Orkiestrę. A kiedy mówię "Orkiestra", widzę Jarka, Bogdana, Beatę, Iwonę ,Mirka, Lecha… - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal, od 35 lat nieprzerwanie na stanowisku szefa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
Audio
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zespół został powołany do życia w 1968 roku: w Poznaniu Agnieszka Duczmal, jeszcze studentka, zebrała grupę kolegów, pragnących uprawiać ten rodzaj muzyki. We wrześniu zaczęły się próby a pod koniec miesiąca odbył się pierwszy występ.

- Graliśmy dla grupy lekarzy-laryngologów. Laryngolog na Akademii, dr Pol, organizował jakąś lekarską konferencję i poprosił nas o krótki koncert na otwarcie. Pamiętam, że gralismy wówczas kontredanse Mozarta i Concerto grosso c-moll Corellego. Mozart więc towarzyszy nam od początku - wspominała Agnieszka Duczmal.

Pod skrzydła Polskiego Radia zespół przeszedł w roku 1977. Przydomek - Amadeus - pojawił się wkrótce potem.

- Nagranie kompletu diwertimentów Mozarta i Eine Kleine Nachtmusik stało się przyczyną naszego miana, bo niemiecki impresario, który to nagranie usłyszał, powiedział, że koniecznie musimy przybrać imię "Amadeus" i tak się stało, za zgodą Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania calej rozmowy, którą z Adgnieszką Duczmal przeprowadziła Agata Kwiecińska.

***

Agnieszka Duczmal, najsłynniejsza polska dyrygentka, urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej  Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej.

Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus".

Agnieszka Duczmal została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1970 roku. W 1975 uzyskała wyróżnienie na IV. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku otrzymała tytuł "La donna del mondo" (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej.

Do 2008 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała 46 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 9000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała 112 koncertów oraz programów muzycznych.

22 lutego (środa), godz. 9:45

Czytaj także

Era Schaeffera opanuje Madryt

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 09:33
Wielkie widowisko ku pamięci Bogusława Schaeffera będą mogli zobaczyć wszyscy, którzy na przełomie września i października odwiedzą Madryt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mozart pełen radości

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 15:03
O receptach na Mozarta opowiadają Agnieszka Duczmal, Maria Włoszczowska, Stefan Tarara i So-Young Yoon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie przesłuchania trzeciego etapu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 13:37
Po zakończeniu przesłuchan III etapu na estradzie pojawił się Maxim Vengerov, by podziękowć Agnieszce Duczmal, obu altowiolistom oraz Orkiestrze Kameralnej Poslkiego Radia AMADEUS.
rozwiń zwiń