X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Goście na 75-lecie Dwójki: Agnieszka Duczmal

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 17:47
- Kocham moją Orkiestrę. A kiedy mówię "Orkiestra", widzę Jarka, Bogdana, Beatę, Iwonę ,Mirka, Lecha… - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal, od 35 lat nieprzerwanie na stanowisku szefa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
Audio
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zespół został powołany do życia w 1968 roku: w Poznaniu Agnieszka Duczmal, jeszcze studentka, zebrała grupę kolegów, pragnących uprawiać ten rodzaj muzyki. We wrześniu zaczęły się próby a pod koniec miesiąca odbył się pierwszy występ.

- Graliśmy dla grupy lekarzy-laryngologów. Laryngolog na Akademii, dr Pol, organizował jakąś lekarską konferencję i poprosił nas o krótki koncert na otwarcie. Pamiętam, że gralismy wówczas kontredanse Mozarta i Concerto grosso c-moll Corellego. Mozart więc towarzyszy nam od początku - wspominała Agnieszka Duczmal.

Pod skrzydła Polskiego Radia zespół przeszedł w roku 1977. Przydomek - Amadeus - pojawił się wkrótce potem.

- Nagranie kompletu diwertimentów Mozarta i Eine Kleine Nachtmusik stało się przyczyną naszego miana, bo niemiecki impresario, który to nagranie usłyszał, powiedział, że koniecznie musimy przybrać imię "Amadeus" i tak się stało, za zgodą Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania calej rozmowy, którą z Adgnieszką Duczmal przeprowadziła Agata Kwiecińska.

***

Agnieszka Duczmal, najsłynniejsza polska dyrygentka, urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej  Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej.

Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus".

Agnieszka Duczmal została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1970 roku. W 1975 uzyskała wyróżnienie na IV. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku otrzymała tytuł "La donna del mondo" (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej.

Do 2008 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała 46 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 9000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała 112 koncertów oraz programów muzycznych.

22 lutego (środa), godz. 9:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Era Schaeffera opanuje Madryt

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 09:33
Wielkie widowisko ku pamięci Bogusława Schaeffera będą mogli zobaczyć wszyscy, którzy na przełomie września i października odwiedzą Madryt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozart pełen radości

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 15:03
O receptach na Mozarta opowiadają Agnieszka Duczmal, Maria Włoszczowska, Stefan Tarara i So-Young Yoon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie przesłuchania trzeciego etapu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 13:37
Po zakończeniu przesłuchan III etapu na estradzie pojawił się Maxim Vengerov, by podziękowć Agnieszce Duczmal, obu altowiolistom oraz Orkiestrze Kameralnej Poslkiego Radia AMADEUS.
rozwiń zwiń