X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ten, który miał zaprowadzić malarstwo do niebios

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 17:00
Jacopo Pontormo już w młodości zachwycił swym kunsztem samego Michała Anioła. Pierwsza gawęda dr Bożeny Fabiani o słynnym flortentyńczyku.
Audio
  • Ten, który miał zaprowadzić malarstwo do niebios
Jacopo Pontormo Kobieta w czerwieni
Jacopo Pontormo "Kobieta w czerwieni"Foto: wikipedia, domena publiczna

Audycja o włoskim  malarzu  i rysowniku, przedstawicielu manieryzmu florenckiego - Jacopo Pontormo, właśc. Jacopo Carrucci  (1494  - 1556)  

Urodził się w rodzinie malarza, ale szybko osierocili go i ojciec i matka i dziadek, któremu został oddany pod opiekę.

- Kiedy Jacopo skończył 13 lat, roztropna babcia zawiozła go do Florencji i przekazała pod opiekę swego krewniaka, szewca, z gorącą prośbą, by wyszukać dobrą pracownię malarską i oddać tam chłopca - mówi dr Bożena Fabiani. - Szewc dotrzymał słowa i wyszukał rzeczywiście dobrą pracownię: Leonarda da Vinci.

Leonardo szykował się już do opuszczenia miasta; przed wyjazdem przekazał chłopca pod opiekę Piero di Cosimo, starszego już człowieka. Ostatecznie chłopiec trafił do "Scuola di san Marco" a stamtąd do Andrei del Sarto. W sumie w terminie spędził kilka lat.

Pontormo całe życie związał z Toskanią, nie ciągnęło go w świat.

Tworzył pod wpływem Leonarda da Vinci, później Michała Anioła. Malował obrazy religijne, mitologiczne oraz portrety. Przez całe życie korzystał z patronatu Medyceuszów. Od ok. 1518 rozwijał styl charakteryzujący się ekspresyjną, dynamiczną kompozycją, wyrafinowanym rysunkiem i jasnym kolorytem.

Michał Anioł, patrząc na wczesne malowidło Pontorma, powiedział "Jeżeli ten młody człowiek będzie się tak rozwijał, to zaprowadzi malarstwo do niebios".

Kolejna gawęda dr Bożeny Fabiani o Jacopo Pontormo - 9 grudnia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piękne Madonny baroku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 19:32
W kolejnej gawędzie dr Bożeny Fabiani wysłuchaliśmy opowieści o Bartolomé Estébanie Murillo, autorze popularnych wizerunków maryjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy kardynałowie Philippe'a de Champaigne'a

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 08:20
Portrety flamandzkiego malarza XVII wieku są wyważone i eleganckie, zachwycają realizmem i niezwykłą głębią psychologiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzym barokowy, Rzym Berniniego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 14:00
Odmienił Wieczne Miasto. Ustawił kolumnadę na placu św. Piotra, zaprojektował antropomorficzne fontanny. Odcisnął swój ślad niezatarty przez stulecia. Giovanni Lorenzo Bernini.
rozwiń zwiń