Michała Anioła nagrobny hołd dla Medyceuszów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 16:19
Zapraszamy na ostatnią część opowieści dr Bożeny Fabiani o włoskim artyście Michale Aniele Buonarottim. W tym odcinku poznamy historię o jego słynnej Kaplicy Medyceuszów we Florencji.
Audio
grobowiec Giuliana di Piero de Medici
grobowiec Giuliana di Piero de' MediciFoto: Wikipedia/domena publiczna

Kaplica Medyceuszów (Nowa Zakrystia) mieści się przy kościele San Lorenzo we Florencji we Włoszech. Stanowi formę mauzoleum. Jej pierwszym architektem był Michał Anioł (1520-1535), zaś budowę ukończył Giorgio Vasari w roku 1557.

Znajdują się w niej nagrobki Lorenza II di Piero de' Medici (księcia Urbino), wraz z rzeźbami "Poranka" i "Zmierzchu", oraz Giuliana di Piero de' Medici z rzeźbami "Dnia" i "Nocy", wykonane przez Michała Anioła. Ich grób jest ozdobiony ornamentem ("Madonna z Dzieciątkiem"). Ponad nagrobkami znajdują się rzeźby przedstawiające ich postacie. W tworzeniu dekoracji rzeźbiarskiej współuczestniczyli także Giovanni Angelo Montorsoli i Raffaello da Montelupo.

Na gawędę zaprasza dr Bożena Fabiani

 

(źr. Wikipedia)

Czytaj także

Selekcja w Kaplicy Sykstyńskiej? "Nie ma mowy"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 10:22
Dyrektor Antonio Paolucci odpowiedział na propozycję “Corriere della Sera”, by ze względu na dobro Kaplicy Sykstyńskiej wpuszczać do niej co czwartego, a może nawet co piątego turystę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaplica Sykstyńska – dzieło życia Michała Anioła

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:11
"Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest tylko jeden człowiek, Michał Anioł" – napisał niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Michał Anioł musiał się uczyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 15:46
Zapraszamy na gawędę dr Bożeny Fabiani o Michelangelo Buonarottim i początkach jego twórczości jako rzeźbiarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genialny... plagiat?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 17:05
To nie Michał Anioł wymyślił projekt kuli, która wieńczy kopułę florenckiej Bazyliki św. Wawrzyńca – tak uważa włoski uczony, Vincenzo Vaccaro, przedstawiciel urzędu nadzoru nad zabytkami Florencji.
rozwiń zwiń