Sekretne życie malarza Luki Signorelliego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 13:15
- Luca Signorelli należy do czołówki malarzy włoskiego renesansu, a mimo to niewiele wiemy o tym artyście. Rozbieżność w datach jego urodzenia sięga aż 14 lat - mówi dr Bożena Fabiani. Sekretów w życiu tego twórcy jest więcej!
Audio
  • Dr Bożena Fabiani o sekretach z życia mistrza renesansu Luki Signorelliego (Dwójka/W stronę sztuki)
  • Druga część opowieści Bożeny Fabiani o Luce Signorellim (Dwójka/W stronę sztuki)
Fragment obrazu Piekło Luki Signorelliego
Fragment obrazu "Piekło" Luki SignorelliegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Wiadomo na pewno, że malarz przyszedł na świat w połowie XV wieku w Cortonie, malowniczym miasteczku Toskanii. Nie znamy natomiast żadnych faktów dotyczących jego rodziców. - Możemy się tylko domyślać, że skoro był bratankiem Vasariego, zajmującego się wyrobem amfor i waz (stąd nazwisko), to jego ojciec również był rzemieślnikiem - przekonuje dr Fabiani. Dodaje też, że niewiele wiadomo o wczesnej twórczości Signorelliego. - Do zapisków trafia za sprawą Giovanniego Santi, ojca Rafaela, który w swej rymowanej kronice wymienia go w 1470 roku jako już znanego artystę - wyjaśnia.

Do najsłynniejszych prac Signorelliego należy cykl fresków w kaplicy San Brizio w Orvieto. Namalował go w latach 1499-1504, przedstawiając Historię Antychrysta, Raj, Piekło oraz Zmartwychwstanie ciał.

Z audycji dowiecie się, jakie stanowisko we władzach lokalnych piastował Luca Signorelli, skąd wzięło się przypuszczenie, że był żonaty i... co pożyczał od Michała Anioła. Sprawa owych pożyczek ostatecznie trafiła do sądu!

***

Tytuł audycji: "W stronę sztuki"

Prowadzi: dr Bożena Fabiani

Daty emisji: 18.09 i 2.10.2016

Godzina emisji: 10.15

mg/bch/mc

Czytaj także

Problemy ze świętymi na obrazie Giorgione

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 16:00
- Ogon smoka to są korzenie drzewa, więc prawdopodobnie był tam fragment pejzażu. Nie ma najmniejszego śladu istnienia św. Jerzego w pierwotnej wersji obrazu - mówiła w Dwójce o malowidle "Zachód słońca" dr Grażyna Bastek
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sofonisba Anguissola. Szachownica metaforą życia

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 13:55
"Gra w szachy" - słynne dzieło malarki epoki renesansu jest o tyle zaskakujące, że tytułowa gra co prawda była w tym czasie szalenie popularna, ale zarezerwowana dla mężczyzn. .
rozwiń zwiń