Nicolas Poussin - malarz, który ukoi tęsknotę za Rzymem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 15:00
- Został malarzem Rzymu w stopniu dużo większym niż którykolwiek z przybyszów, a nawet malarzy miejscowych. To miasto rzuciło nań urok - o XVII-wiecznym francuskim artyście opowiadała w Dwójce dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani o Rzymie na obrazach Nicolasa Poussina (W stronę sztuki/Dwójka)
Nicolas Poussin do tego stopnia ukochał Rzym, że pejzaże tego miasta służyły mu za tło do scen z mitologii i Starego Testamentu; na zdjęciu fragment obrazu Wypuszczenie Mojżesza na rzekę
Nicolas Poussin do tego stopnia ukochał Rzym, że pejzaże tego miasta służyły mu za tło do scen z mitologii i Starego Testamentu; na zdjęciu fragment obrazu "Wypuszczenie Mojżesza na rzekę"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Nicolas_Poussin1200.jpg
Posłuchaj pierwszej gawędy dr Bożeny Fabiani o Nicolasie Poussinie

Historyczka sztuki zwracała uwagę na fakt, że na obrazach Poussina Rzym pokazywany jest w różnych momentach i perspektywach, przy czym malarz lubił zabawiać się miastem. - On zachowywał się jak architekt i urbanista, który z istniejących budynków kombinuje swój własny Rzym. Uwielbiam z lupą w ręku rozwiązywać zagadkę po zagadce na jego obrazach: co to za plac, co to za obelisk, co jest prawdziwe, a co dostawione przez Poussina - mówiła dr Bożena Fabiani.

Znawczyni sztuki zachęcała wszystkich miłośników Wiecznego Miasta do zaopatrzenia się w album tego malarza na wypadek tęsknoty za Rzymem. W audycji dr Fabiani analizowała też najciekawsze obrazy Poussina poświęcone Rzymowi.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Prowadzi: dr Bożena Fabiani

Data emisji: 9.07.2017

Godzina emisji: 10.15

bch/iwo

Czytaj także

"Paolo Ucello wyprzedził swą epokę o 500 lat"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 13:05
- Ludzi w XV wieku bardziej zaskakiwał niż zachwycał. Vasari pisał, że trwonił on siły na eksperymenty. Dopiero w XX wieku badacze dostrzegli jego wielkość – mówiła o jednym z najbardziej śmiałych twórców w historii sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malować jak Sandro Botticelli

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:25
Zapraszamy do wysłuchania gawędy dr Bożeny Fabiani o słynnym włoski malarzu doby renesansu - Sandro Botticellim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domenico Ghirlandaio i twarze XV-wiecznej Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:31
Dr Bożeny Fabiani opowiadała o włoskim malarzu okresu quattrocenta Domenicu Ghirlandaio (1449-1494). Należący doń warsztat był najbardziej znanym i najlepiej prosperującym warsztatem malarskim we Florencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filippino Lippi. Malarz z kręgu Medyceuszy

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 13:00
W audycji rozmawialiśmy o florenckim malarzu epoki quattrocenta, który był synem słynnego malarza Filippo Lippiego.
rozwiń zwiń