Stanisław Moniuszko przypomniany w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 09:00
- Inscenizację do naszej "Halki" zrobił Paweł Passini. Pierwszy akt zaczyna się właściwie od sali. Początkowo ja i dyrektor Renata Borowska nie byliśmy szczęśliwi z tego powodu, ale on nas przekonał. Idea jest taka, że ludzie, którzy siedzą na widowni są częścią szlachty, a na scenie są ci biedni - mówił w Dwójce maestro Gabriel Chmura.
Audio
  • Jak przyjęto "Halkę" w Berlinie? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Berliner Philharmonie
Berliner PhilharmonieFoto: shutterstock/vasi2

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

1 października arcydzieło Stanisława Moniuszki zabrzmiało w Filharmonii Berlińskiej w wykonaniu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Miasto nad Sprewą zapisało się w biografii ojca polskiej opery. Przez kilka lat uczył się on w Berlinie. To tu publikowano jego pierwsze utwory.

Współcześnie wykonania utworów Moniuszki w tym niemieckim mieście nie zdarzają się często. Partie "Halki" wybrzmiały w Filharmonii Berlińskiej dzięki solistom, chórowi i orkiestrze z Poznaniu. Publiczność po występie długo oklaskiwała dyrygenta Gabriela Chmurę oraz solistów: Magdalenę Nowacką, Dominika Sutowicza, Łukasza Golińskiego, Rafała Korpika i Magdalenę Wilczyńską-Goś.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu z tego wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Elementy taneczne w twórczości Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 15:33
W jaki sposób taniec przejawia się w dziełach scenicznych ojca polskiej opery narodowej? Czy są to tylko polskie tańce narodowe czy również międzynarodowe tańce salonowe? Odpowiedzi szukaliśmy w kolejnej audycji z cyklu "Moniuszko – historia prawdziwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik: staram się zmienić spojrzenie na Moniuszkę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 17:21
- Uważam, że twórczość pieśniarska Moniuszki jest trochę zaniedbana. Mamy dużo do zrobienia. Zostało po nim prawie 300 pieśni, a obracamy się w kręgu około 30 z nich. Na swoich płytach staram się więc nagrywać i pokazywać światu te, które są zapomniane - mówiła w Dwójce Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, współautorka albumu z balladami Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń