REKLAMA

Utwory sakralne Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 14:43
Gościem audycji będzie prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech, z którym porozmawiamy o utworach religijnych skomponowanych przez twórcę opery, m.in. o psalmach, motetach, hymnach, Litaniach ostrobramskich, a w szczególności o III Litanii, którą sam Moniuszko uważał za szczególną.
Audio
  • Utwory sakralne Stanisława Moniuszki (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Chór aniołów z instrumentami muzycznymi
Chór aniołów z instrumentami muzycznymiFoto: Shutterstock/Renata Sedmakova

"Panie kolego kochany, przebiegłem z żywym zajęciem Litanię Twej kompozycji, którą mi zaofiarowałeś, szczęśliwy, że mogę Ci tu wyrazić szczere moje powinszowanie z powodu dzieła, które godnością styli i religijną prostotą winno zyskać świetne powodzenie. Gdybym słuchał tylko głosu skromności, wymówiłbym się od zaszczytu dedykacji, która z wartością Twojej muzyki zespoli moją miłość własną; ale ta ostatnia jest przepartą, więc przyjmuję, dumny z tego koleżeństwa. Twój życzliwy G. Rossini."

Takie słowa skreślił do Stanisława Moniuszki autor Cyrulika sewilskiego, kiedy otrzymał od polskiego kompozytora III Litanię ostrobramską jemu zadedykowaną. Czy słowa Rossiniego były szczere, czy tylko kurtuazyjne? Tego nie wiemy. Wiemy za to, że nie pomogły w spopularyzowaniu muzyki Moniuszki we Francji, a tego kompozytor pragnął. III Litanię uważał za szczególnie udaną - i miał rację. Do dziś zresztą pozostaje ona najpopularniejszym utworem religijnym kompozytora Halki. Ale katalog jego dzieł zawiera jeszcze wiele utworów religijnych, w tym pozostałe trzy Litanie ostrobramskie, cykle mszalne do tekstów łacińskich i polskich, samodzielne części mszy, psalmy, hymny, kantaty i motety.

Jaką mają wartość artystyczną te utwory? Na jakie okazje powstawały? Jakie miejsce w dorobku autora Halki zajmują?

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech (profesor nauk humanistycznych, muzykolog)

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 21.30

am/pg

Czytaj także

"Straszny dwór" i widmo roku 1939

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 13:00
- Zaprosiłem do współpracy Davida Pountneya, żeby odkryć w operze Moniuszki wartości uniwersalne - mówił o "Strasznym dworze" wybitnego brytyjskiego reżysera Waldemar Dąbrowski, dyrektor Opery Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Borowicz: niechęć do "Parii" Moniuszki jest archaiczna

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 14:45
- "Parię" spotkał niezasłużony los. Niechęć do niej zasadza się na niechęci awangardy artystycznej współczesnej Moniuszce do opery w ogóle. W modzie było wówczas brzydzenie się tym gatunkiem, wieszczono jego koniec, Verdiego odsądzano od czci i wiary. Moniuszkę spotkało to samo. Ten trend na szczęście dawno się skończył – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Nowak: "Strasznego dworu" jeszcze nikt tak nie wykonał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
- Oprócz samego Moniuszki! Cieszę się, że po raz pierwszy mogę tę operę wykonać tak, jak ją napisał kompozytor - mówił dyrygent w przerwie wykonania słynnego dzieła kompozytora podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" 2019. 
rozwiń zwiń