Moniuszko domowy i publiczny

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 13:43
Rok obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki dobiega końca. Obfitował w akademie ku czci, rocznicowe koncerty, rozmaite – mniej lub bardziej oficjalne – uroczystości. W audycji "Moniuszko – historia prawdziwa" przyjrzeliśmy się, jak przebiegały obchody Roku Moniuszki.
Audio
  • Moniuszko domowy i publiczny (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiFoto: Polona.pl

Powstał Komitet Honorowy obchodów Roku Moniuszki, stworzony został zespół programowy, wyznaczeni zostali koordynatorzy regionalni. Ukazało się sporo płyt, mniej książek, jeszcze mniej wydawnictw nutowych. Odbyły się konferencje naukowe (nie tylko w Polsce), odbył się 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki - tym razem wymyślony i zorganizowany imponująco. Dworzec Centralny w Warszawie otrzymał imię twórcy Strasznego dworu, zawisła na nim pamiątkowa tablica. Sporo mówiło się o Moniuszce, nawet w takich sferach publicznych, w których zwykle o tzw. muzyce poważnej się nie mówi.

W ostatniej audycji cyklu moniuszkowskiego w Dwójce zadaliśmy pytanie: jak uczciliśmy ten rok i co po tych obchodach zostanie? Zadaliśmy też inne, jeszcze ważniejsze pytanie: kim Stanisław Moniuszko jest dziś dla nas? Czy to ojciec polskiej opery narodowej, pod pomnikiem którego składamy kwiaty i niewiele więcej, czy może jednak jest postacią, którą interesujemy się głębiej i poważniej? Czy Moniuszko cokolwiek znaczy dla nas we współczesnym świecie?

Gościem audycji był Ignacy Zalewski - kompozytor, dyrygent, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadzi: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 21.30

am/bch

Czytaj także

12 minut dla Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 14:03
W audycji opowiedzieliśmy o Wieczorze Prawykonań, czyli finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego zorganizowanego z okazji Roku Moniuszki przez Związek Kompozytorów Polskich i Teatr Wielki Operę Narodową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Halki" w reż. Mariusza Trelińskiego w Theater an der Wien

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:54
- Mariusz Treliński stworzył rzecz bardzo spójną. Taką, która od początku do końca świetnie się ogląda, i która tłumaczy się poprzez kolejne fragmenty tej opery - mówił Jacek Hawryluk o operze Stanisława Moniuszki, która w niedzielę (15.12) miała swoją premierę w teatrze w Wiedniu.
rozwiń zwiń