Premiera "Halki" w reż. Mariusza Trelińskiego w Theater an der Wien

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:54
- Mariusz Treliński stworzył rzecz bardzo spójną. Taką, która od początku do końca świetnie się ogląda, i która tłumaczy się poprzez kolejne fragmenty tej opery - mówił Jacek Hawryluk o operze Stanisława Moniuszki, która w niedzielę (15.12) miała swoją premierę w teatrze w Wiedniu.
Audio
  • Jacek Hawryluk o operze "Halka" w reżyserii Mariusza Trelińskiego (Poranek Dwójki)
Halka w rez. Mariusza Trelińskiego
"Halka" w rez. Mariusza TrelińskiegoFoto: Monika Rittershaus

W Theater an der Wien – jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie  wystawiono "Halkę" w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Reżyser przeniósł operę Stanisława Moniuszki w lata 70. Na scenie wystąpiło dwóch czołowych polskich śpiewaków: Tomasz Konieczny wykonał partię Janusza, natomiast Piotr Beczała – partię Jontka. Orkiestrę Symfoniczną Radia Austriackiego oraz Chór Arnolda Schönberga poprowadził Łukasz Borowicz.

- Zastanawialiśmy się wszyscy, jak wypadnie w Wiedniu "Halka", o której mówiło się przecież od wielu miesięcy. To jedno z najważniejszych wydarzeń kończącego się Roku Moniuszkowskiego - mówił w Dwójce Jacek Hawryluk dodając, że niezwykle istotne było pokazanie opery Moniuszki w sposób prosty i zrozumiały, aby publiczność mogła ocenić nie tylko samą muzykę, ale również inscenizację. - Te pierwsze wrażenia są niezwykle pozytywne i wszyscy odnoszą wrażenie, że wydarzyło się coś specjalnego. 

Rok Stanisława Moniuszki w Polskim Radiu - zobacz serwis specjalny >>>

Jacek Hawryluk zwrócił uwagę na to, że cały spektakl jest bardzo czytelny – również dla osób, które nie znają libretta. Wszystko bowiem ma wstęp, rozwinięcie i jasne zakończenie. Warte podkreślenia jest również nowe odczytanie tego opowiadania, ponieważ wszystkie wydarzenia koncentrują się wokół postaci Janusza. To przez pryzmat jego doświadczeń i uczuć poznajemy tę historię.

Zapraszamy do wysłuchania recenzji Jacka Hawryluka, w której usłyszymy m.in. również o tym, dlaczego postać Janusza wcale nie jest negatywna i jak śpiewacy zagraniczni radzili sobie z językiem polskim. Dowiemy się również, który śpiewak (i dlaczego) najbardziej zachwycił publiczność.

W przyszłym roku przedstawienie trafi na deski Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

am/bch

Czytaj także

Na Haiti lepiej niż w Polsce rozumieją Halkę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 12:00
- Fakt, że małżeństwo chłopki Halki i szlachcica Janusza jest niemożliwe, był dla Haitańczyków oczywisty. Trudniej to wyjaśnić współczesnym Polakom - opowiadał Paweł Passini, reżyser niezwykłej inscenizacji opery Moniuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Niebudek: Moniuszko był niezwykle szlachetny

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 13:52
- Jestem dumny i szczęśliwy, że w mojej karierze dane mi jest zagrać w roku jubileuszowym postać ojca polskiej opery - mówił gość "Poranka Dwójki", aktor teatralny i filmowy.
rozwiń zwiń