Włoska publicystyka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 16:00
- Po upadku faszyzmu popularność we Włoszech zdobył komunizm. Pisarz tego nie akceptował, był przeciwny obu dyktaturom. Chciał zamilknąć jako publicysta, ale na szczęście został zaproszony do współpracy z niezależnym pismem "Tempo Presente" – mówiła w Dwójce dr Magdalena Śniedziewska.
Audio
  • Antyfaszysta i antykomunista. Włoska publicystyka pisarza (Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. prasowe

Za życia pisarz wielokrotnie miał poczucie bycia niesłyszanym - zakneblowany przez komunistów dla krajowych czytelników, w kraju emigracji też nie czuł się wysłuchany. Czy miał rację? Korpus jego tekstów publicznych, które ukazały się we włoskiej prasie, wydaje się świadczyć, że było to odczucie subiektywne. Od połowy lat 50. pisywał między innymi do "Tempo Presente", nieco później do "Corriere della Sera" czy "Il Giorno".

- Okazuje się, że jego tekstów publicystycznych jest bardzo dużo. Recenzje, rozprawy i szkice wypełniają trzy pokaźnych rozmiarów tomy. Od 1956 roku do śmierci opublikował ponadto po włosku ponad 450 artykułów zajmujących około 1400 stron maszynopisu. To żadną miarą nie jest marginalny dorobek. W tych tekstach Herling-Grudziński wypowiada się nie tylko na tematy polityczne, ale także literackie, kulturalne i światopoglądowe - powiedziała dr Magdalena Śniedziewska, opowiadając o podejmowanych przez Herlinga tematach, sposobie ich ujmowania i okolicznościach publikacji.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której znalazły się również archiwalne nagrania wypowiedzi samego pisarza.

***

Tytuł audycji: Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr Magdalena Śniedziewska (badaczka i edytorka tekstów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 14.45

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świętokrzyżczyzna. Mała ojczyzna Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 16:00
- Data urodzenia pisarza, czyli 20 maja 1919 roku jest pewna, natomiast miejsce urodzenia budzi kontrowersje. W metryce widnieją Skrzelczyce, gdzie miejscowy folwark był własnością jego ojca. Sam Gustaw Herling-Grudziński uparcie twierdził, że urodził się w Kielcach, co potwierdzała jego siostra - mówiła w Dwójce dr Irena Furnal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Willa Ruffo. Neapolitański dom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 15:30
Willa przy via Crispi w Neapolu to szczególne miejsce na mapie miasta. Dom był siedzibą rodziny włoskiego intelektualisty Benedetta Croce. Przez lata mieszkał tam także, razem ze swoimi dziećmi i żoną Lidią Croce, Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neapol oczami Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:00
W drugim odcinku cyklu audycji poświęconych życiu i twórczości autora "Innego świata" rozmawialiśmy o jego związkach ze słynnym miastem południa Włoch. 
rozwiń zwiń