Być nastolatką w latach dwudziestych. Wspomnienia Stefanii Grodzieńskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 18:25
– Na zabawie jeden z chłopców zapytał, czy lubię tańczyć. Sądząc, że prosi do tańca, odparłam: "tak, bardzo! ". Wtedy on spochmurniał i rzekł: "to szkoda, bo ja bardzo nie lubię". To był Aleksander Bardini – mówiła w archiwalnym nagraniu Stefania Grodzieńska. 2 września mija 100. rocznica urodzin artystki.
Audio
  • Stefanii Grodzieńska wspomina dzieciństwo, które przypadło na lata 20. minionego wieku (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Stefania Grodzieńska o kabaretach lat 30. i początkach swojej pracy estradowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Stefanii Grodzieńskiej wojenne wspomnienia z Warszawy (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Stefania Grodzieńska wspomina wydarzenia lat 1944-1945, m.in. pracę spikerki w Radiu Lubelskim (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Stefania Grodzieńska
Stefania GrodzieńskaFoto: TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk

Stefania Grodzieńska (1914-2010), tancerka i aktorka estradowa, a także pisarka, autorka felietonów i innych tekstów, urodziła się w Łodzi. Jako dziewczynka kilkukrotnie przeprowadzała się z matką - najpierw mieszkały w Moskwie, potem w Berlinie. Ponieważ jej ojczym nie lubił dzieci, w wieku trzech lat Stefania powróciła do Łodzi, gdzie wychowywała ją babka. Tam też uczęszczała do szkoły baletowej. I tam zakochała się w radiu.

– Jedna ze szkolnych koleżanek miała w domu odbiornik radiowy. To było około 1923 r. – wspominała artystka. – Stała się dzięki temu najważniejszą osobą w klasie. Gdy zaprosiła kogoś do domu, włączała radio i ustawiała stację Königs Wusterhausen, gdzie bez przerwy była muzyka rozrywkowa, taneczna i piosenki. Siedziałyśmy zaczarowane przed tą skrzynką i słuchałyśmy muzyki, bojąc się odezwać. Myślałyśmy bowiem, że ten, kto gra, może się obrazić – opowiadała.

W 1933 r. Stefania Grodzieńska przeniosła się do Warszawy. Fryderyk Jarossy zaangażował ją do zespołu "Cyrulika Warszawskiego". Po wojnie zamieszczała felietony w "Szpilkach". Pisała monologi i skecze. Jej teksty wykonywali m.in.: Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Loda Halama, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela, Irena Kwiatkowska. Pracowała w Polskim Radiu i w redakcji rozrywki Telewizji Polskiej.

Na "Głosy z przeszłości" zaprasza Bogumiła Prządka.

1-5 września (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00

mc/mm

Czytaj także

Ludmiła Marjańska. Poetka z Myśliwieckiej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 08:00
Zmarła w 2005 roku, znakomita poetka, prozaik i tłumaczka literatury angielskiej przez ponad 20 lat pracowała w Polskim Radiu. 27 grudnia skończyłaby 90 lat..
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat bez Jeremiego Przybory

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 15:30
Znakomity poeta zmarł 4 marca 2004 roku. W radiu pracował jeszcze przed wojną - jako spiker. Po wojnie pisał teksty do stworzonego przez siebie Radiowego Teatrzyku "Eterek". Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Jeremiego Przybory.
rozwiń zwiń