X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Powstanie musiało wybuchnąć

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 13:45
- Nie potrafię powiedzieć, jak się buduje barykady. Ona się sama buduje, to jest zupełnie oczywiste: musi być barykada, bo jest ostrzał - opowiadała w specjalnym cyklu "Głosy walczącej Warszawy" jedna z sanitariuszek Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Włodzimierza Bernhardta (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Stanisław Aronson, członek Kolegium "A" Kedywu, o walkach powstańczych na Stawkach i o tym, jak został ranny (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Danuty Mancewicz (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Jerzego Kaczyńskiego (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
Warszawa 01.08.1944. Pierwszy dzień Powstania Warszawskiego.
Warszawa 01.08.1944. Pierwszy dzień Powstania Warszawskiego.Foto: PAP/reprodukcja

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Powstanie musiało wybuchnąć, ponieważ taki był nastrój w Warszawie. Nastrój ulic i ten straszny nabój nienawiści. Ta ogromna siła, żeby złapać wroga za gardło. Tego się nie dało zahamować. Parę dni przed Powstaniem przewoziłyśmy grupą moich koleżanek nosze. Naszym punktem miała być szkoła, ul. Piękna 24. To było miejsce, gdzie miał być szpital. Otóż przewoziłyśmy nosze z jakiegoś punktu dorożką, a tych noszy było z piętnaście. Jakimiś kocami żeśmy je okręcały i jechałyśmy w stronę ul. Piusa. Na ulicy zatrzymał nas jakiś człowiek i powiedział "na litość Boską, przecież widać, że to są nosze. Schowajcie je lepiej!". Człowiek z ulicy! To był taki nastrój. No więc zawiozłyśmy te nosze jeszcze narzucając na nie coś dziwnego, ale właściwie to już było niemal otwarte wszystko - opowiadała Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

Sanitariuszka wspominała, że już pierwszego dnia nie byli w stanie dostać się do punktu szpitalnego, ponieważ wzdłuż ul. Pięknej był silny ostrzał. Mieszkańcy kamienicy podjęli więc decyzję, że lokale od strony podwórka zostaną oddane dla rannych. - To było oczywiste. Wielki stół dębowy w naszym stołowym pokoju służył jako stół chirurgiczny - mówiła.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska opowiadała, że w pierwszych dniach nie było zabitych. Jednak z każdym dniem było coraz gorzej: brakowało jedzenia, wody i broni. - Myśmy tych rannych musiały wykarmić i zorganizować taką infrastrukturę szpitalną. Robiłyśmy to chyba przyzwoicie - wspominała.

Czy rannych udało się przenieść na ul. Piękną 24? Jak sanitariusze sprowadzali rannych z pola walki? I co to znaczy, że Powstanie miało swój zapach? O tym w nagraniu audycji.

***

Audycja: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 29.07-2.08

Godzina emisji: 12.45

Audycja powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Człowiek musiał się zakochać w czasie powstania"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 12:00
W 72. rocznicę wybuchu warszawskiego zrywu z 1944 r., słuchaliśmy głosów jego uczestników z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń