Edward Pałłasz. Wspomnienia teatralno-radiowe

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 13:00
- Konrad Swinarski zrobił taki spektakl w STS-ie o Brechcie, nazywał się „Ten, który mówi tak, ten który mówi nie”. Skomponowałem do niej muzykę. I tu zawiązała się nić bliższej przyjaźni z Konradem - opowiadał w rozmowie z 2006 roku ceniony kompozytor. Zmarł 22 grudnia 2019 roku.
Audio
  • Edward Pałłasz o czasach dzieciństwa i lat szkolnych (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Edward Pałłasz o komponowaniu muzyki i przyjaźniach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Edward Pałłasz o pracy w Związku Kompozytorów Polskich oraz Witoldzie Lutosławskim (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Edward Pałłasz o pracy w Stowarzyszeniu Autorów ZAIKS oraz o Władysławie Bartoszewskim i Stefanie Kisielewskim (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Edward Pałłasz o Stefanie Sutkowskim i pracy w Warszawskiej Operze Kameralnej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Edward Pałłasz, zdj. archiwalne
Edward Pałłasz, zdj. archiwalne Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Edward Pałłasz w latach 1995-1998 był dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. W nagranym w 2006 roku cyklu gawęd dzielił się ze słuchaczami historiami m.in. z dzieciństwa i lat szkolno-studenckich.

We wspomnieniach przywołał również poznanych w młodości przyjaciół, m.in. Kazimierza Kutza i Konrada Swinarskiego. Jak podkreślił Edward Pałłasz, to właśnie ten ostatni reżyser bardzo mu pomógł w drodze zawodowej. Szczególnie wspominał swój debiut w "Operze za trzy grosze" Bertolda Brechta. - Łatwo dałem się skusić tym, żeby objąć kierownictwo muzyczne nad tym spektaklem, gdzie zresztą zdarzyło mi się pewne potknięcie. Na jednej z pierwszych prób przyprowadzono do mnie Aleksandra Bardiniego. Nie do końca zdawałem sobie sprawę z wagi tej postaci, więc zacząłem od czasu do czasu go strofować, że tu nie dociąga, tam rytmicznie nie nadąża. I zauważyłem, że na sali prób zostaliśmy tylko we dwóch. Po próbie podszedł do mnie Konrad Swinarski mówiąc, że nakrzyczałem na najważniejszego człowieka polskiego teatru. Powiedziałem "wiem, że on jest dość ważny, ale on ma śpiewać czysto i rytmicznie" - wspominał kompozytor.

Edward Pałłasz opowiadał również o pracy w Związku Kompozytorów Polskich i Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, przywoływał ważne dla siebie postaci (m.in. Witolda Lutosławskiego, Władysława Bartoszewskiego i Stefana Kisielewskiego), a także zdradzał kulisy funkcjonowania Warszawskiej Opery Kameralnej i współpracy z jej założycielem oraz dyrektorem naczelnym i artystycznym, Stefanem Sutkowskim.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości 

Data emisji: 6-10.01.2020

Godzina emisji: 12.45

am

Czytaj także

Edward Pałłasz: tylko z muzyki dało się żyć

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 14:28
- Wyjście od skrzypiec, z którymi się stykam od lat pozwoliło mi ukierunkować przepływ wspominków w klarowny nurt. W moim życiu były dwie ważne rzeczy: szachy i muzyka. Pierwsze stały się pasją, drugie zawodem – mówił kompozytor i były szef radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Edward Pałłasz, były dyrektor radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 17:49
Ceniony kompozytor, w latach 1995-1998 dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zmarł 22 grudnia 2019 r. Audycja specjalna poświęcona pamięci Edwarda Pałłasza - dziś o 21.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Pałłasz we wspomnieniach współpracowników i przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 14:00
22 grudnia 2019 roku zmarł Edward Pałłasz, ceniony kompozytor, w latach 1995-1998 dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. - Rychło po tym, jak objął tę funkcję, zapadła decyzja o ograniczeniu emisji naszego programu do połowy doby - wspomina Grzegorz Michalski, były szef publicystyki w radiowej Dwójce. - Edward Pałłasz podjął wówczas walkę - dodaje.
rozwiń zwiń