Prof. Stanisław Rodziński: lata studiów wpłynęły na moją pracę nauczycielską

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:00
- Po studiach przez szereg lat byłem wychowawcą w domu dziecka, co było doświadczeniem niezwykłym, potem nauczycielem w szkole podstawowej - w Programie 2 Polskiego Radia przypomnieliśmy opowieści prof. Stanisława Rodzińskiego, który 17 lipca zmarł w Krakowie. Był artystą malarzem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie, autorem wielu książek i artykułów z dziedziny historii sztuki.
Prof. Stanisław Rodziński
Prof. Stanisław RodzińskiFoto: Jerzy Szot/Forum

Posłuchaj
13:59 2021_08_16 12_47_18_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Stanisław Rodziński o swoim dzieciństwie i czasach szkolnych (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:34 2021_08_17 12_45_18_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Stanisław Rodziński o studiach i pierwszych latach pracy pedagogicznej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:49 2021_08_18 12_46_49_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Stanisław Rodziński o związkach z Kościołem (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:27 2021_08_19 12_46_59_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Stanisław Rodziński o spotkaniach z Karolem Wojtyłą (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:57 2021_08_20 12_45_03_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Stanisław Rodziński o swojej krakowskiej pracowni i rozumieniu malarstwa (Głosy z przeszłości/Dwójka)

 


tarasewicz leonid_1200.jpg
Prof. Leon Tarasewicz: malowałem od samego dzieciństwa

Stanisław Rodziński urodził się w Krakowie w 1940 roku. Studia ukończył w 1963 roku. Uprawiał malarstwo i rysunek, wykonywał także prace rzeźbiarskie. Na łamach prasy publikował wiele tekstów poświęconych sztuce współczesnej. Aktywnie uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. Był członkiem Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej przy Archidiecezji Krakowskiej.

Do klasy młody Staszek chodził z Pawłem Taranczewskim, synem Wacława, malarza-kolorysty. To właśnie w mieszkaniu kolegi podglądał jak wygląda warsztat plastyczny. - Paweł otwierał mi pokój ojca, żebym mógł popatrzeć - wspominał prof. Rodziński. - To były sytuacje, które nie tylko wprowadzały mnie w oglądanie obrazów, rzeźb czy rysunków, ale w elementy, które można nazwać procesem twórczym.

- Zacząłem rysować, czytać. Moim mistrzem był Matejko, potem przyszło zainteresowanie Wyspiańskim, Wyczółkowskim czy Boznańską - wymieniał artysta. - Decyzja o wyborze studiów była pełna niepokoju, ale kiedy je zacząłem, uczelnia stała się dla mnie czymś niezmiernie ważnym. Pierwszy rok był wchodzeniem w zupełnie inny świat: rysowanie aktu, martwej natury, wykłady z historii sztuki.

Czytaj też:

Jednym z pedagogów, który odcisnęli ślad w życiu Stanisława Rodzińskiego był prof. Emil Krcha. - Bardzo małomówny, pokazywał nam swoje obrazy - opowiadał malarz. - To było na owe czasy czymś zupełnie niezwykłym i pozostało nie tylko w naszych wspomnieniach, ale stało się źródłem autentycznej przyjaźni, która pozostała do jego śmierci - podkreślił.

W zawodowym doświadczeniu pedagoga jest też kilkuletnie, trudne i piękne doświadczenie pracy jako wychowawca w domu dziecka. Wspominał ten czas jako spotkanie z cierpieniem. - Dlatego był to dla mnie tak ważny okres, że poznałem ogromny rozmiar dramatów, które mogą dotyczyć dzieci.

Czytaj też:

Za swoją twórczość artystyczną i działalność kulturalną prof. Rodziński otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Jurzykowskiego, Medal Komisji Edukacji, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 16-20.08.2020

Godzina emisji: 12.45

uk

Czytaj także

Archiwalne wspomnienia Czesława Miłosza. "Historia w Polsce jest ciągle obecna"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 13:00
- Sądzę, że u mnie było dużo pasji poprawiania świata. Nie podobała mi się poezja wywodząca się z poezji czystej ani ta zaangażowania społecznego, ze swą kulminacją w socrealizmie. Przed wojną pisałem wiersze dość rewolucyjne, potem doszedłem do wniosku, że nie tędy droga - mówił Czesław Miłosz w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Krzysztofa K. Baczyńskiego. "W swojej twórczości wiele zawdzięczał matce"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 13:00
- Bardzo często bywałam u wujostwa moich, u Baczyńskich. Krzysztof był ode mnie dużo młodszy, dlatego stosunek mój do niego był raczej opiekuńczy, aniżeli koleżeński - mówiła w archiwalnym nagraniu Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i edytorka jego wierszy.
rozwiń zwiń