Wspomnienie Jerzego Limona: renesans i barok są mi najbliższe

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 13:00
- W swojej pracy naukowej w znacznym stopniu zajmuję się XVI i XVII wiekiem i kontekst pracy, który badam, obejmuje również muzykę. Dlatego jestem pod wielkim wrażeniem nie tylko renesansu jako takiego, ale poszczególnych twórców - opowiadał w Dwójce Jerzy Limon. Dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i literaturoznawca zmarł 3 marca br. w wieku 70 lat.
Prof. Jerzy Limon
Prof. Jerzy LimonFoto: Piotr Wittman/PAP

Posłuchaj
12:39 2021_03_08 12_48_32_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Jerzy Limon o ważnej w jego młodości muzyce (Głosy z przeszłości/Dwójka)

12:17 2021_03_09 12_47_41_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Prof. Jerzy Limon o swoich literackich pasjach, początkach fundacji Theatrum Gedanense i odbudowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku (Głosy z przeszłości/Dwójka)

  

jerzy limon 1200 PAP.jpg
Nie żyje prof. Jerzy Limon. "Teatrowi Szekspirowskiemu w Gdańsku oddał całe serce"

13:19 Dwójka 10 marzec 2021 Głosy z przeszłości.mp3 Prof. Jerzy Limon o początkach europejskiej sztuki dramatycznej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:46 2021_03_11 12_48_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Jerzy Limon o powstaniu książki "Młot na poetów albo Kronika ściętych głów" (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:13 2021_03_12 12_45_18_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Jerzy Limon o tym, jakie sztuki Szekspira warto czytać współcześnie (Głosy z przeszłości/Dwójka)

 

3 marca, w wyniku infekcji koronawirusem, zmarł profesor Jerzy Limon. Ten wybitny humanista o niezwykle szerokich horyzontach wielokrotnie gościł na antenach Polskiego Radia. W cyklu "Głosy z przeszłości" słuchaliśmy jego opowieści o pasjach i zajęciach z różnych lat.

W jednej z rozmów wyznał, że największą fascynacją darzy kulturę dworską XVI i XVII wieku. Powstały bowiem wówczas nowe gatunki, m.in. opera, rozwija się także mecenat. 

- Dzięki mecenasowi światłych monarchów rozkwitają wszystkie dziedziny sztuki, w tym muzyka, literatura, malarstwo. Przecież gdyby nie mecenat, nie powstałaby cała architektura pałacowa ze wszystkim, co ona wnosi. To nie tylko budynki, ale rzeźby, sztukaterie, obrazy. Również teatr dworski, gdzie wystawiano sztuki - opowiadał teatrolog.

Czytaj też:


szekspir_338.jpg
Socjotechnika w świecie Szekspira

Przypomniał również, że w Gdańsku w 1646 roku w Teatrze Szekspirowskim włoską operę po raz pierwszy wystawiono poza dworami. - To było pierwsze przedstawienie publiczne na północ od Alp. Opera była wówczas formą dworską i wystawiano ją w pałacach, natomiast publicznie, poza Włochami, pokazano ją dopiero w Gdańsku w XVII wieku.

Gdańsk był stolicą teatralną przez ponad połowę XVII wieku. Prof. Jerzy Limon uważał, że tę wspaniałą kartę historii warto przypominać i kontynuować, dlatego postanowił założyć Fundację Theatrum Gedanense, której celem było odbudowanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

- Założyliśmy fundację i przeszliśmy wszystkie poniżenia, które organizacje pozarządowe przechodzą. Jednak miasto Gdańsk nas polubiło, bo nasz pomysł był szalony. Od początku robiliśmy rozmaite imprezy towarzysko-artystyczne, m.in. Dni Szekspirowskie, które przekształciły się w Festiwal Szekspirowski o charakterze międzynarodowym - opowiadał.

Czytaj też:

Prezes fundacji uznał, że warto, aby słynny na cały świat festiwal miał swojego patrona, który przyciągnąłby jeszcze większą rzeszę fanów. Zdecydował się więc napisać do księcia Walii – Karola.

- Napisałem na zły adres, ale poczta w Anglii jest królewska, więc dotarł tam, gdzie trzeba. Odpowiedział mi jego koniuszy, któremu najwidoczniej sprawy teatralne podlegały. Napisał, że książę Karol jest zainteresowany i chętnie się ze mną spotka. Do dziś książę jest naszym wiernym patronem i to jedyna osoba z tzw. wyższych sfer, która odpowiedziała na list od człowieka znikąd - wspominał Jerzy Limon.

***

Jerzy Limon był anglistą, literaturoznawcą, pisarzem, tłumaczem i teatrologiem, a przede wszystkim inicjatorem, twórcą i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w którym udało się odtworzyć najważniejsze założenia teatru elżbietańskiego, tworząc jednocześnie scenę bardzo nowoczesną. Był również twórcą Fundacji Theatrum Gedanense i Festiwalu Szekspirowskiego, a także kierownikiem Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim, autorem wielu książek eseistycznych i naukowych.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera, a także Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Data emisji: 8-12.03.2021

Godzina emisji: 12.45

am

Czytaj także

Prof. Roman Perucki: prof. Jerzy Limon był niezwykle oddany wszystkiemu, co tworzył

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 19:30
- Dla Gdańska prof. Limon przejdzie do historii przede wszystkim jako osoba, która powołała do życia Teatr Szekspirowski - mówił Roman Perucki, dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 
rozwiń zwiń