Marian Pilot - dziennikarz, który został pisarzem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 15:00
- Zamiast pójść na polonistykę, poszedłem na dziennikarstwo i przez to dziennikarstwo doszedłem do literatury - mówił w Dwójce Marian Pilot, prozaik, scenarzysta filmowy, dziennikarz, autor słuchowisk, leksykograf. Bohater audycji zmarł 2 lutego w Warszawie w wieku 87 lat.
Marian Pilot otrzymał m.in. Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta oraz  Nagrodę Literacką Nike
Marian Pilot otrzymał m.in. Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta oraz Nagrodę Literacką "Nike"Foto: Andrzej Rybczyński/PAP
  • W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy opowieści Mariana Pilota zarejestrowane w 2011 roku.
  • Prozaik, scenarzysta filmowy, dziennikarz, autor słuchowisk, leksykograf zmarł 2 lutego br. w Warszawie w wieku 87 lat.
  • Marian Pilot to autor takich publikacji, jak tom opowiadań "Panny szczerbate" czy powieści "Dzikie mięso" i "Pióropusz" (Nagroda Literacka "Nike" 2011)

Marian Pilot urodził się we wsi Siedlików w Wielkopolsce w 1936 roku. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Cztery lata czytania

Jego droga do pisarstwa nie bez powodu wiodła przez dziennikarstwo, a kluczowe było tu pochodzenie.

- Nigdy nie pisałem wierszy, bo w moim środowisku, w mojej wsi byłbym stracony, ośmieszony. Także zamiast pójść na polonistykę, poszedłem na dziennikarstwo i przez to dziennikarstwo doszedłem do literatury - opowiadał Marian Pilot. - Te cztery lata dziennikarstwa spędziłem właściwie na czytaniu. Wyczytałem, co tylko wyczytać się dało. Tym bardziej że wcześniej po prostu nie miałem dostępu do wielu rzeczy - przyznał.

Marian Pilot i jego debiut w "Twórczości"

Marian Pilot pierwsze próby literackie podjął na czwartym roku studiów i właściwie od razu odniósł sukces.

- Próbowałem nawiązać jakieś kontakty, posłać coś do jakiegoś pisma i tak się zdarzyło, że debiutowałem w "Twórczości". To właściwie było jedyne pismo cieszące się renomą nie tylko krajową. Od razu zainteresowali się mną wydawcy i już ten krok do debiutu książkowego był stosunkowo nieduży - mówił pisarz. Debiutancki tom opowiadań pisarza pt. "Panny szczerbate" ukazał się w 1962 roku. Marian Pilot miał wtedy 26 lat.

Czytaj także:

Wilhelm Mach i Jan Himilsbach w kawiarni

Bohater audycji przyznał, że bardzo szybko i w zasadzie przez przypadek trafił do warszawskiego "geograficznego centrum życia literackiego".

- Pracowałem wtedy w redakcji harcerskiego pisma "Na przełaj" na ulicy Prusa. Najbliższa kawiarnia, do której chodziliśmy, to była kawiarnia Czytelnika. I tam byli wszyscy od Wilhelma Macha, Henryka Berezy, Leopolda Buczkowskiego, z tych zasłużonych i wielkich, nie mówiąc o Iwaszkiewiczu, który przecież też tam urzędował razem ze swoimi córkami zresztą, bo pani Marysia wtedy była nawet bufetową - wspominał. - No i byli moi rówieśnicy, trochę starsi, trochę młodsi, od Włodzimierza Odojewskiego poczynając, a kończąc na Jasiu Himilsbachu.

Nike za "Pióropusz"

Marian Pilot w swojej karierze pracował także między innymi w Polskiej Agencji Prasowej i "Tygodniku Kulturalnym". Jego ostatnia książka pt. "Dzikie mięso" została wydana trzy lata temu.

Pisarz otrzymał m.in. Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta oraz w 2011 roku Nagrodę Literacką "Nike" za powieść "Pióropusz".

Właśnie w 2011 roku cykl opowieści pisarza nagrała dla Polskiego Radia Bogumiła Prządka. Marian Pilot zmarł 2 lutego br. w Warszawie w wieku 87 lat.


Posłuchaj
14:24 2024_02_12 12_45_33_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marian Pilot o ziemi ostrzeszowskiej, z której pochodzi (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:56 2024_02_13 12_45_47_PR2_Głosy_z_przeszlosci.mp3 Marian Pilot o czasach nauki w liceum w Ostrzeszowie (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:11 2024_02_14 12_45_33_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marian Pilot wspomina czasy studenckie i początki pracy dziennikarskiej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:31 2024_02_15 12_47_47_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Marian Pilot o swoim ojcu chrzestnym - człowieku, dla którego konie były ważniejsze niż ludzie (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:45 2024_02_16 12_44_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Marian Pilot o swojej drodze do pisarstwa, która wiodła przez dziennikarstwo (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 12-16.02.2024

Godzina emisji: 12.45

mgc/mo/kormp

Czytaj także

Nie żyje pisarz Marian Pilot. "Na jego twarzy gościł uśmiech życzliwości dla świata"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 10:30
- Marian Pilot był jednym z najwybitniejszych pisarzy w polskiej literaturze współczesnej. Ta literatura ze szkodą dla samej siebie nie zdawała sobie z tego sprawy. Był w niej obecny przez kilkadziesiąt lat, ale był zapomniany, choć polska kultura interesuje się swymi ludowymi korzeniami - mówił w Dwójce Leszek Bugajski, krytyk literacki. Marian Pilot - powieściopisarz, nowelista, autor słuchowisk i leksykograf - odszedł 2 lutego w wieku 87 lat. 
rozwiń zwiń