"Miserere". Pokutny psalm Szymańskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 13:54
W audycji "Nowa Polska" wysłuchaliśmy utworu skomponowanego przez Pawła Szymańskiego. Dzieło to powstało specjalnie na "Meta-mszę" - muzyczne wydarzenie z 1993 roku, łączące kompozycje dawne ze współczesnymi.
Audio
  • Archiwalna rozmowa z Pawłem Szymańskim z 2006 roku (Nowa Polska/Dwójka)
Paweł Szymański
Paweł SzymańskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Współtwórcą projektu "Meta-msza" był zmarły w 2012 roku Andrzej Chłopecki – wieloletni kierownik nieistniejącej już redakcji muzyki współczesnej Programu 2 Polskiego Radia, muzykolog, kreator życia muzycznego. Andrzej Chłopecki zaproponował rodzaj rozbudowanej metaformy mszy, w której jej części stałe i zmienne w artystycznym ujęciu polskich kompozytorów muzyki dawnej - Mikołaja z Radomia (XV w.) i Marcina Mielczewskiego (XVII w.) - przepleciono z utworami liturgicznymi kompozytorów współczesnych - Bogusława Schaeffera, Pawła Szymańskiego, H. M. Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Całość dopełniały śpiewy chorałowe i improwizacje organowe.

"Meta-msza" miała miejsce 28 marca 1993 roku w ówczesnym Studiu S-1 (dziś imienia Witolda Lutosławskiego). Na kilka dni przed Zaduszkami przypomnieliśmy utwór Pawła Szymańskiego, skomponowany specjalnie na tę okazję: Miserere z 1993 roku. Psalm pokutny został opracowany na głosy oraz instrumenty: harfę, wibrafon i cztery wiolonczele.

Wysłuchaliśmy również archiwalnej rozmowy z Pawłem Szymańskim z 2006 roku.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska 

Prowadziła:  Ewa Szczecińska

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 22.00

am/bch

Czytaj także

Najważniejsze teksty Andrzeja Chłopeckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 17:30
W audycji rozmawialiśmy o publikacji "Zabobony gasnącego stulecia. Kontynuacje" przedstawiającej dzieła wybitnego muzykologa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowe Kontrapunkty". Archiwalna audycja Andrzeja Chłopeckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 12:00
23 września minęło 5 lat od śmierci wybitnego krytyka muzycznego związanego z Dwójką. W dniu tej rocznicy przypomnieliśmy jedną z jego audycji z cyklu "Nowe Kontrapunkty. Studio muzyki XX wieku".
rozwiń zwiń