X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Miserere". Pokutny psalm Szymańskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 13:54
W audycji "Nowa Polska" wysłuchaliśmy utworu skomponowanego przez Pawła Szymańskiego. Dzieło to powstało specjalnie na "Meta-mszę" - muzyczne wydarzenie z 1993 roku, łączące kompozycje dawne ze współczesnymi.
Audio
  • Archiwalna rozmowa z Pawłem Szymańskim z 2006 roku (Nowa Polska/Dwójka)
Paweł Szymański
Paweł SzymańskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Współtwórcą projektu "Meta-msza" był zmarły w 2012 roku Andrzej Chłopecki – wieloletni kierownik nieistniejącej już redakcji muzyki współczesnej Programu 2 Polskiego Radia, muzykolog, kreator życia muzycznego. Andrzej Chłopecki zaproponował rodzaj rozbudowanej metaformy mszy, w której jej części stałe i zmienne w artystycznym ujęciu polskich kompozytorów muzyki dawnej - Mikołaja z Radomia (XV w.) i Marcina Mielczewskiego (XVII w.) - przepleciono z utworami liturgicznymi kompozytorów współczesnych - Bogusława Schaeffera, Pawła Szymańskiego, H. M. Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Całość dopełniały śpiewy chorałowe i improwizacje organowe.

"Meta-msza" miała miejsce 28 marca 1993 roku w ówczesnym Studiu S-1 (dziś imienia Witolda Lutosławskiego). Na kilka dni przed Zaduszkami przypomnieliśmy utwór Pawła Szymańskiego, skomponowany specjalnie na tę okazję: Miserere z 1993 roku. Psalm pokutny został opracowany na głosy oraz instrumenty: harfę, wibrafon i cztery wiolonczele.

Wysłuchaliśmy również archiwalnej rozmowy z Pawłem Szymańskim z 2006 roku.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska 

Prowadziła:  Ewa Szczecińska

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 22.00

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najważniejsze teksty Andrzeja Chłopeckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 17:30
W audycji rozmawialiśmy o publikacji "Zabobony gasnącego stulecia. Kontynuacje" przedstawiającej dzieła wybitnego muzykologa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowe Kontrapunkty". Archiwalna audycja Andrzeja Chłopeckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 12:00
23 września minęło 5 lat od śmierci wybitnego krytyka muzycznego związanego z Dwójką. W dniu tej rocznicy przypomnieliśmy jedną z jego audycji z cyklu "Nowe Kontrapunkty. Studio muzyki XX wieku".
rozwiń zwiń