"Pieśni Kleopatry" Agaty Zubel

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 12:02
Agata Zubel, kompozytorka, która odniosła wielki międzynarodowy sukces, przygląda się z empatią staroegipskiej władczyni Kleopatrze, wnika w życie tej mocarki, od której zależały losy świata i odkrywa, że paliwem jej działań była wielka i nieszczęśliwa miłość.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Mia Stendal

Posłuchaj
60:34 2020_12_16_21_58_32_PR2_Nowa_Polska.mp3 "Pieśni Kleopatry" Agaty Zubel (Nowa Polska/Dwójka)

 

zubel1200.jpg
Agata Zubel: praca nad utworem jest za każdym razem inna

Agata skomponowała cykl "Cleopatra's Songs" do tekstów Williama Szekspira. To wirtuozowski i głęboko poruszający monodram.

Bęben surdo, egipskie kołatki sistrum czy przestrojona harfa grająca z preparowanym fortepianem - to tylko niektóre przykłady sonorystycznych pomysłów, jakie zrealizowała w tym utworze kompozytorka.

"Pieśni Kleopatry" w wykonaniu samej Agaty Zubel (sopran) oraz zespołu Klangforum Wien pod dyrekcją Johannesa Kalitzke zabrzmiały w audycji cyklu "Nowa Polska" z autorskim komentarzem artystki.

W programie także Koncert skrzypcowy Agaty Zubel w wykonaniu Katarzyny Dudy z Orkiestrą Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska 

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 22.00


Czytaj także

Igor Strawiński - od romantyzmu do XX wiecznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 05:35
17 czerwca 1882 roku w Oranienbaumie pod Petersburgiem urodził się jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku - Igor Strawiński. Był Rosjaninem o polskich korzeniach, jednym z głównych przedstawicieli modernizmu muzycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ElettroVoce: w poszukiwaniu nowych możliwości wykonawczych [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 11:38
- Ponieważ na co dzień Akademia Muzyczna we Wrocławiu jest naszym domem, to tutaj postanowiliśmy wykonać dla Państwa ten minikoncert – mówi Agata Zubel, połowa duetu ElettroVoce, zapraszając na "Domówkę z Dwójką".
rozwiń zwiń