REKLAMA

Muzyczne algorytmy Stanisława Krupowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 22:00
Komputery, klawesyn, akordeon i chór chłopięcy w muzyce religijnej - Andrzej Chłopecki gdyby żył, byłby zachwycony! "Te Deum" z 2021 roku, kunsztownie opracowane przez Stanisława Krupowicza - to najważniejsza pozycja tej odsłony cyklu "Nowa Polska".
Stanisław Krupowicz to jeden z polskich pionierów muzyki komputerowej
Stanisław Krupowicz to jeden z polskich pionierów muzyki komputerowejFoto: Unsplash/Dayne Topkin

Stanisław Krupowicz to jeden z polskich pionierów muzyki komputerowej. Artysta w swojej twórczości poświęcił się szczególnie muzyce komputerowej i algorytmicznej. Jest profesorem wrocławskiej Akademii Muzycznej i założycielem jej Studia Kompozycji Komputerowej. Przetłumaczył na polski monografię Lutosławskiego pióra Charlesa Bodmana Rae'a.

Jego muzyka była wielokrotnie nagradzana, m.in. na XXIV Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP czy VIII Konkursie im. Irino w Tokyo. Jest też dwukrotnym laureatem nagrody Fundacji Aleksandra Borodina, II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Komputerowej NEWCOMP w Bostonie i finalistą Konkursu Kompozytorskiego z okazji 100-lecia ZAikSu.

Już pod koniec lat 70. wykorzystał komputer do komponowania muzyki, a także - wraz z Pawłem Szymańskim - stworzył pojęcie "surkonwencjonalizm". W audycji usłyszeliśmy jego "Te Deum" z 2021, a także Koncert fortepianowy - oczywiście surkonwecjonalny. Wśród wykonawców: Ola Rupocińska, Marek Andrysek, Marcin Bortnowski, Marcin Rupociński, Chór Chłopięcy NFM, Gracjan Szymczak.

Gorąco zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Krupowiczem i jego muzyką.


Posłuchaj
59:47 2022_02_02 22_00_39_PR2_Nowa_Polska.mp3 Muzyczne algorytmy Stanisława Krupowicza (Nowa Polska/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 2.02.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava. Muzyczny pomost między instrumentem a głosem [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:00
- Tworzymy duet muzyczny spleciony z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji - zapowiadają artyści Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava, których usłyszeliśmy w sobotniej "Miejscówce z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teoniki Rożynek. Muzyka warta Paszportu "Polityki"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 08:19
Bohaterką kolejnej audycji "Nowa Polska" była Teoniki Rożynek, laureatka Paszportu "Polityki" w kategorii "Muzyka poważna", wcześniej nagrodzona za muzykę do filmu Jakuba Piątka "Prime Time".
rozwiń zwiń