Kompozycje na carillion Elżbiety Sikory i Agaty Zubel

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:00
Czwartkowy muzyczny wieczór wypełniły dwa utwory skomponowane przez polskie współczesne kompozytorki na carillion. Wykonała je mistrzyni carillionu z Gdańska - Monika Kaźmierczak. 
W audycji Nowa Polska usłyszymy m.in. utwory na carillion
W audycji "Nowa Polska" usłyszymy m.in. utwory na carillionFoto: Shutterstock/Oleg_Mit

W programie wieczoru znalazły się utwory Elżbiety Sikory Running North i Agaty Zubel Pamięć z brązu. Obydwa wykonała Monika Kaźmierczak – carillon. 

Korzenie carillonu wywodzą się z Niderlandów, gdzie koncerty na carillonie miały umilić czas mieszkańcom miast, którzy uczestniczyli w targach. Grano także podczas miejskich uroczystości. Dlatego dziś Monika Kaźmierczak nie ogranicza się wyłącznie do repertuaru muzyki klasycznej. Jak wyjaśniała, dobór utworów zależy wyłącznie od pomysłowości muzyka.

Monika Kaźmierczak to wirtuozka carillonu - największego instrumentu świata. Carillon to także jeden z niewielu instrumentów, który mimo pandemii nieprzerwanie może dawać koncerty na żywo. - Carillon to symbol tego, że sztuka jest nieśmiertelna i nawet pandemię potrafi przezwyciężyć - podkreśliła instrumentalistka.

- Carillonista jest muzykiem samotnym, toteż mogłam się oprzeć pandemii. Większość moich kolegów nie grała, zaledwie ćwiczyła. Ja ciągle mogłam dawać koncerty, a kompozytorzy zaczęli pisać dla mnie utwory, bo to dla nich było niesamowite, że mogą usłyszeć swój utwór wykonany na żywo - mówiła w Dwójce Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka.


Czytaj też:

Posłuchaj
59:20 2022_12_29 22_00_33_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Kompozycje na carillion Elżbiety Sikory i Agaty Zubel (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 29.12.2022

Godzina emisji: 22.00

djr/mo

Czytaj także

Marcin Stańczyk - człowiek renesansu z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 16:00
Rozmowa z kompozytorem (a jednocześnie chórzystą i... prawnikiem), który bez względu na sytuację życiową jest zawsze człowiekiem wolnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pieśni Kleopatry" Agaty Zubel

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 12:02
Agata Zubel, kompozytorka, która odniosła wielki międzynarodowy sukces, przygląda się z empatią staroegipskiej władczyni Kleopatrze, wnika w życie tej mocarki, od której zależały losy świata i odkrywa, że paliwem jej działań była wielka i nieszczęśliwa miłość.
rozwiń zwiń