Mark Kudriaszow: jesteśmy jedynym na świecie duetem ligularionowym

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 08:37
- Jest tylko pięć egzemplarzy tego instrumentu, dlatego tak naprawdę tylko my z Norbertem potrafimy na nim grać - mówił gość Dwójki, pasjonat niezwykłych instrumentów, członek duetu Musica Romantica, który współtworzy wraz ze swoim przyjacielem Norbertem Satorą.
Audio
  • Mark Kudriaszow o kolekcji instrumentów (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andriano

- Pierwszy ligularion, który zbudowałem, ma postać takiej tajemniczej skrzynki. Na tym niezwykłym instrumencie miało okazję grać może pięć osób, ale słuchało go już wielu ludzi. W każdym razie nasz duet jest jedynym na świecie duetem ligularionowym - opowiadał Mark Kudriaszow.

Muzyk, oprócz ligularionów, ma w swoich zbiorach wiele innych instrumentów, m.in. portatyw, a nawet samodzielnie skonstruowany najmniejszy na świecie klawikord – replikę tego instrumentu z XVIII wieku. W mieszkaniu stoi również stare XIX-wieczne pianino, które muzyk sam naprawia. Żartuje, że czego by nie dotknąć, to wszystko gra, bo wszędzie leżą jakieś części przydatne do naprawy. Jak zaznacza, do konserwacji nie używa żadnych syntetycznych materiałów, tylko m.in. perły słodkowodne, wolfram, stopy tantalu. Wszystkie te rzeczy sprowadza z Ameryki. - Muszą to być materiały o ekstremalnych właściwościach wytrzymałościowych - podkreślił.

Jaki jest koszt naprawy tych unikatowych dzieł? I który z instrumentów jest dla muzyka tym ulubionym? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Gość: Mark Kudriaszow (instrumentalista, członek zespołu Musica Romantica)

Data emisji: 3.09.2019

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

am


Czytaj także

Janusz Wawrowski: kiedyś zdarzyło mi się, że musiałem kupić bilet lotniczy dla skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:52
- Byłem zmuszony podróżować z intrumentem tanimi liniami. To był lot bodajże do Londynu, musiałem lądować na innym lotnisku i rzeczywiście nie było pewności, czy wniosę skrzypce do kabiny - mówił w Dwójce muzyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie skrzywdzić się grą na instrumencie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 15:20
- Ludzie często przedwcześnie kończą karierę muzyka, bo nikt ich nigdy nie nauczył grać na instrumencie, jakim jest ciało - mówił w Dwójce Krzysztof Stefanek, fizjoterapeuta, który współpracuje z muzykami Polskiej Orkiestry Młodzieżowej (LYO).
rozwiń zwiń