Aleksandra Chciuk i jej muzyka z młynka do kawy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 12:00
Bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska" była Aleksandra Chciuk, artystka działająca na pograniczu performansu, instalacji i koncertu.
Kompozytorka i performerka Aleksandra Chciuk
Kompozytorka i performerka Aleksandra ChciukFoto: Iza Robakowska/mat. pras.

Artystka jako źródeł dźwięków używa często przedmiotów życia codziennego – takich jak młynek do kawy, koraliki czy zabawki, ale także porzucone kawałki pralek, lodówek czy samochodów, albo narzędzia medyczne np. analogowa maszyna do EKG. Tak traktowane przedmioty stają się w utworach artystki zarówno instrumentami nagłaśnianymi za pomocą mikrofonów kontaktowych, jak i rzeźbami.

Aleksandra Chciuk gra niekiedy na fortepianie, który preparuje, zapisując swoje multimedialne performanse, tworzy partytury graficzne i współpracuje zarówno z kompozytorami, np. Kubą Krzewińskim, jak i artystami związanymi ze sztukami wizualnymi – jest wychowanką Józefa Robakowskiego. Jej performanse-instalacje prezentowane były m.in. w ramach Biennale Sztuki w Wenecji, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku czy w Muzeum Sztuki w Łodzi. W ostatnich latach artystka prowadzi kolektyw Pełnia.

Program audycji:

Aleksandra Chciuk "Pleasure of Item" cz. 2., koncert na obiekty, "Obrzędy dźwiękowe"

Wykonawcy: Kolektyw Pełnia: Aleksandra Chciuk – głos, obiekty, fortepian preparowany, nagrania terenowe; Joanna Dreczka – głos, obiekty , nagrania terenowe, Natalia Kędzierski – głos , obiekty, nagrania terenowe, Alicja Pangowska – głos, obiekty, nagrania terenowe


Posłuchaj
55:08 2024_01_18 22_01_27_PR2_Nowa_Polska.mp3 Aleksandra Chciuk i jej muzyka z młynka do kawy (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 18.01.2024

Godzina emisji: 22.00

mgc/kul

Czytaj także

Marek Chołoniewski i eksperymenty technologiczno-muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 08:00
Wspólnota, promieniowanie idei, a przede wszystkim entuzjazm do ciągłego eksperymentowania z technologiami, które poszerzają doświadczanie dźwięków - człowiekiem-spritus movens tego rodzaju działań jest Marek Chołoniewski, wychowanek Józefa Patkowskiego i Bogusława Schaeffera, współtwórca festiwalu Audio Art.
rozwiń zwiń