Era Cosimy Wagner

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 23:00
W audycji zabrzmiały fragmenty opery "Tannhauser", zrealizowane na początku XX wieku nagrania śpiewaków, którzy w Bayreuth występowali na zaproszenie wdowy po Ryszardzie Wagnerze - Cosimy Wagner.
Ryszard Wagner i jego żona Cosima
Ryszard Wagner i jego żona CosimaFoto: Mary Evans Picture Librar/Forum

"Tannhauser" to opera Richarda Wagnera w trzech aktach, do libretta kompozytora. Powstała w 1845 roku, a swoją premierę miała 19 października tego samego roku (wersja drezdeńska). Druga wersja dzieła, paryska, po raz pierwszy wykonana została zaś 13 marca 1861 roku.

Libretto opery "Tannhauser" kompozytor osnuł na tle dawnych legend o średniowiecznym rycerzu-śpiewaku, który dostał się do wnętrza góry Wenus, gdzie spędził czas na miłosnych uciechach. Niezadowolony ze swego losu opuścił boginię, by powrócić do ludzi, ale kiedy i tu nie potrafił odnaleźć swego miejsca, udał się do papieża, szukając rozgrzeszenia i zbawienia.

Tworząc swoją operę, bogatą w środki teatralne i gęstą od znaczeń, Ryszard Wagner uczynił z Tannhäusera postać przekonywująco ludzką. Dyskusja Tannhausera z Wenus w pierwszym akcie jest najbardziej nowatorską częścią dzieła. Bardzo popularna jest uwertura do opery "Tannhauser" i często wykonuje się ją osobno.

[korzystano z materiałów Opery Krakowskiej]

Posłuchaj
59:16 2023_03_01 22_00_01_PR2_Tematy_operowe.mp3 Era Cosimy Wagner (Tematy operowe/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 1.03.2023

Godzina emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Piotr Beczała: mój Lohengrin cały czas się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:10
- To jest pewien proces, który zawsze towarzyszy budowaniu roli - opowiadał znakomity śpiewak o otwartym na zmiany podejściu do wykonywania określonych ról. Z Piotrem Beczałą rozmawialiśmy przy okazji jego występu w "Lohengrinie", który zainaugurował tegoroczny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny poleca "Walkirię" Ryszarda Wagnera

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 17:41
Gościem audycji był ceniony polski śpiewak operowy, który opowiadal o swojej fascynacji drugą częścią dramatu muzycznego "Pierścień Nibelunga".
rozwiń zwiń