"Pasażerka" Mieczysława Weinberga

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 23:00
W dniu 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04) w audycji z cyklu "Tematy operowe" zaprezentowaliśmy "Pasażerkę" Mieczysława Weinberga - dzieło urodzonego w Warszawie kompozytora, którego libretto powstało na motywach powieści Zofii Posmysz.
Pasazerka Mieczyslawa Weinberga w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, 2010 rok
"Pasazerka" Mieczyslawa Weinberga w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, 2010 rokFoto: Eugeniusz Helbert/Forum

Kanwą dla powieści Zofii Posmysz pt. "Pasażerka" było jej własne słuchowisko napisane dla Polskiego Radia.

Zobacz serwis specjalny: POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM.


Posłuchaj
59:28 2023_04_19 22_00_51_PR2_Tematy_operowe.mp3 "Pasażerka" Mieczysława Weinberga (Tematy operowe/Dwójka) 

Liza - była esesmanka i strażniczka w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, wiele lat po wojnie podczas podróży transatlantykiem spotyka jedną ze swych ofiar. Spotkanie na statku – przestrzeni zamkniętej – zmusza bohaterki do stawienia czoła przeszłości i zmierzenia się z dramatycznymi wspomnieniami.

Zofia Posmysz (ur. 1923) w wieku 18 lat została więźniarką Auschwitz. W "Pasażerce" opisała świat obozów koncentracyjnych z punktu widzenia oprawcy. Autorka początek swojej "drogi przez mękę" wspomina tak: "Kiedy zobaczyłam napis 'Arbeit macht frei' pomyślałam, że nie będzie źle, bo ja się roboty nie boję. Nieraz przecież pomagałam dziadkom przy sianokosach".

Po wojnie pracowała jako pisarka i dziennikarka radiowa, była m.in. współautorką powieści radiowej "W Jezioranach". Tworzyła reportaże, słuchowiska, a jej debiutem było słuchowisko "Pasażerka". Nadało je radio, po czym telewizja. Tematem zainteresował się Andrzej Munk i zaproponował Zofii Posmysz napisanie noweli filmowej. Realizacja filmu jednak została przerwana – Andrzej Munk zginął w wypadku samochodowym.

Powieść stanowi rozwinięcie noweli. "Pasażerka" tłumaczona była na kilkanaście języków, by w ostatnich latach z muzyką Mieczysława Weinberga przemierzać świat jako opera.

[opis pochodzi od wydawcy]

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 19.04.2023

Godz. emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Prof. Krzeszowiec: Wajnberg wszedł do panteonu kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 11:01
- Na świecie gra się Wajneberga obok takich gigantów jak Bartók czy Strawiński i Prokofiew. To jest wielkie nazwisko - mówił w "Poranku Dwójki" Szymon Krzeszowiec, pomysłodawca i organizator I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Mieczysława Wajnberga. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #629. Maria Sławek: nie sądziłam, że Wajnberg stanie się dla mnie tak ważny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 15:24
- Mieczysław Wajnberg pojawił się w moim życiu wraz z taką nudnawą właściwie kwestią doktoratu, który postanowiłam zrobić po skończeniu studiów. Ponieważ już wcześniej interesowałam się w ogóle relacjami między władzą a artystą, szczególnie w ZSRR, czułam, że jest to temat, który mnie pod każdym względem interesuje - mówiła w radiowej Dwójce Maria Sławek, skrzypaczka, badaczka twórczości Wajnberga i miłośniczka analogowego brzmienia.
rozwiń zwiń