Lutosławski Piano Duo: nie czujemy, żeby minęło 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 11:00
- Mamy wrażenie, że minęło dopiero 6 lat. Dla nas czas płynie zupełnie inaczej: od koncertu do koncertu - mówili w Dwójce Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik - członkowie słynnego polskiego duetu fortepianowego.
Audio
  • Lutosławski Piano Duo gościem Cafe "Muza" (Dwójka)
Emilia Sitarz i Bartek Wąsik (Lutosławski Piano Duo)
Emilia Sitarz i Bartek Wąsik (Lutosławski Piano Duo)Foto: PR2

Lutosławski Piano Duo 1200.JPG
Fortepian jak cała orkiestra. 20-lecie Lutosławski Piano Duo

Emilia Sitarz i Bartek Wąsik to duet grający ze sobą już od dwóch dekad, na dwa fortepiany i cztery ręce. Współpracują z wieloma artystami z kręgu muzyki klasycznej i rozrywkowej i stanowią połowę zespołu Kwadrofonik. Lutosławski Piano Duo niedawno świętował swoją dwudziestoletnią współpracę podczas uroczystego koncertu, który odbył się w ramach 5. Festiwalu Kwadrofonik.

- To był koncert urodzinowy, pomimo że cały ten sezon spędzamy trochę pod sztandarem naszego jubileuszu. Nie czuję, żebym coś podsumowała albo otwierała - mówiła Emilia Sitarz zaznaczając, że chociaż koncert urodzinowy był ważnym wydarzeniem, to następnego dnia, zupełnie o tym nie myśląc, usiadła do fortepianu, aby ćwiczyć do kolejnego występu.

Bartek Wąsik podkreślił w rozmowie, że przez 20 lat działalności duetu, jego repertuar osiągnął niesamowite rozmiary. Przekroczył już nawet liczbę stu utworów, wśród których znajdują się zarówno te z bardzo dawnych czasów, jak i takie napisane niedawno. Zaznaczył, że koncert podsumowujący działalność zespołu musiałby trwać bardzo długo. - Moglibyśmy pewnie bić jakiś rekord Guinessa – zażartował.

Emilia Sitarz i Bartek Wąsik opowiadali również, dlaczego nie lubią oczekiwania na koncert, jak radzą sobie ze stresem i w jaki sposób artysta może pokonać swoją niemoc twórczą. Wspominali także, jak narodził się pomysł założenia duetu fortepianowego.

Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadzi: Klaudia Baranowska

Goście: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo)

Data emisji: 23.11.2019

Godzina emisji: 10.00

am

Czytaj także

Giovanni Antonini: muzyka południa to filar naszej kultury

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:35
- Dla mnie "południe" to kraje i kultury basenu Morza Śródziemnego, będącego kolebką Zachodu pod względem religijnym, filozoficznym, muzycznym. Jeśli wezmę pod uwagę moją dziedzinę, czyli muzykę barokową, to myślę o muzyce neapolitańskiej – mówił w Dwójce znakomity dyrygent odnosząc się do motywu przewodniego tegorocznej odsłony  festiwalu Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja z XI Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 10:55
11 listopada czterdziestu pięciu pianistów, w tym sześciu Polaków, rozpoczęło konkursowe zmagania podczas XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.  Przed nami – finały…
rozwiń zwiń