Marzena Diakun. Dyrygentka, która wybiera zawodowe propozycje

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:42
- Jestem na takim etapie, że nie każde zawodowe zaproszenie jest dla mnie ciekawe. Interesuje mnie repertuar, w którym mogę się rozwinąć. Był czas, że na wszystkie propozycje odpowiadałam zgodą i cokolwiek to było, dyrygowałam - mówiła Polka, której kariera zawodowa rozwija się obecnie głównie poza granicami kraju.
Audio
  • Spotkanie z dyrygentką Marzeną Diakun (Cafe "Muza"/Dwójka)

Marzena Diakun Lukasz Rajchert 1200.jpg
W muzycznym świecie Marzeny Diakun

Od kilku już lat Marzena Diakun jest silnie związana z Francją. - Najważniejszy był kontrakt z Filharmonikami Radia Francuskiego i konkurs na stanowisko asystenta. Te półtora sezonu, które tam spędziłam sprawiło, że moje nazwisko zaczęło żyć we Francji własnym życiem. Ludzie usłyszeli o mnie, poznali i zaczęli zapraszać. Nadal podtrzymuję te kontakty i często tam bywam, ale Europa, jako całość, jest powoli przeze mnie odkrywana. Bardzo się z tego cieszę - opowiadała dyrygentka młodego pokolenia.

Swój kunszt potwierdzała ona zdobywając jako pierwszy Polak II nagrodę "Srebrną Batutę" na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2012). W latach 2009-2013 współpracowała z hiszpańskim Smash Ensemble dając premiery wielu współczesnych utworów w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i na Litwie. W 2016 roku poprowadziła polską premierę opery Olgi Neuwirth "Zagubiona Autostrada" podczas festiwalu "Nowe Horyzonty" we Wrocławiu. W 2019 roku zadebiutowała natomiast na scenie Royal Muzikgebouw w Amsterdamie z Asko/Schönberg Ensemble.

Marzena Diakun, która w dniach 20-25.01 będzie gospodarzem audycji "Znacie, to posłuchajcie", mówiła również w Dwójce za co kocha radio, czy prezentuje we Francji repertuar polskich kompozytorów i jaki sport uprawia.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Marzena Diakun (dyrygentka)

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 10.00

pg/kk

Czytaj także

Ryan Bancroft: otwartość umysłu i entuzjazm to w muzyce podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:32
- Gdy do muzyki - jakiejkolwiek! - podchodzimy entuzjastycznie, to i nauka jest łatwiejsza, i więcej można wyciągnąć z każdego doświadczenia - mówił w Dwójce młody dyrygent, który poprowadził koncert finałowy festiwalu Warszawska Jesień 2019.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Michniewski: era mistrzów się chyba skończyła

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 16:26
- Teraz orkiestry potrzebują już czego innego niż mistrzów, którym mogłyby się zawierzyć - mówił w Dwójce ceniony dyrygent i kompozytor.
rozwiń zwiń