Jerzy Maksymiuk: były dwa utwory, dzięki którym zainteresowałem się muzyką

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 12:11
- Mój ojciec był niezwykłym, szalenie zdolnym człowiekiem. Kochał muzykę, grał na wielu instrumentach. Jego ulubionymi utworami był "Czardasz" Montiego i uwertura "Lekka kawaleria" von Suppégo. To prawdopodobnie spowodowało, że zacząłem zajmować się muzyką - mówił w Cafe "Muza" Jerzy Maksymiuk, charyzmatyczny i bezkompromisowy dyrygent, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów naszych czasów.
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Jakub Kamiński/PAP

Posłuchaj
58:09 2020_11_08 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jerzy Maksymiuk. Bezgranicznie oddany muzyce (Cafe "Muza"/Dwójka) 
Jerzy Maksymiuk 1200.JPG
Co zobaczyła kamera przez 4 lata filmowania Jerzego Maksymiuka

Jak zauważyła kiedyś jedna z krytyczek muzyki, "na estradzie nie dba o estetykę własnej ekspresji, potrafi przyklęknąć na podium lub wykonywać gesty podobne do zamachu siekierą. Żartuje, że jest jak drwal, nie jak poeta". To ciekawe, bo ten legendarny dyrygent doskonale rozumie czym jest poezja w muzyce i jak ją z dźwięków wydobyć. Wracając jeszcze do cytowanej opinii: nasz bohater "uważa […], że najważniejsza jest skuteczność przekazu – nie dla publiczności, lecz dla muzyków, bo przecież dyryguje się po to, by orkiestra grała jak najlepiej".

Czytaj także:

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie, studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z fortepianu (u legendarnego Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (u Bogusława Madeya). Na początku artystycznej drogi był triumf na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (1961), ale szybko okazało się, że żywiołem Maksymiuka będzie dyrygentura. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce okrzyknięto jednym z najlepszych zespołów tego rodzaju na świecie. POK koncertowała pod jego batutą w najbardziej prestiżowych salach świata i to w czasie, kiedy wielu artystów zza "żelaznej kurtyny" o wyjazdach na Zachód mogło tylko pomarzyć. Wielkim sukcesem zespołu okazał się kontrakt z wytwórnią płytową EMI.

P2650663.jpg
Wielki artysta, wielki człowiek. Urodziny Jerzego Maksymiuka

Artysta pożądany na całym świecie

W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u. Dwukrotnie z radiową orkiestrą udał się trasy koncertowe po Europie i Stanach Zjednoczonych. W latach 1983-1991 szefował BBC Scottish Symphony Orchestra. W uznaniu zasług został wyróżniony tytułem Conductor Laureate BBC Scottish Symphony. Początek ostatniej dekady XX wieku, to w biografii Maksymiuka współpraca z English National Opera. Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami, jak London Symphony, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, a w dorobku fonograficznym ponad 100 płyt.

W audycji rozmawialiśmy z maestro zarówno o przeszłości, jak i ostatnich latach działalności artystycznej. Nasz gość odpowiadał także na pytania słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Jerzy Maksymiuk (dyrygent)

Data emisji: 8.11.2020

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

"Maksymiuk. Koncert na dwoje". Relacja z premiery dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 15:00
Film jest dokumentalnym zapisem szczególnej relacji, jaką tworzą Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa Piasecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeszcze klasyka, a już romantyzm". Jerzy Maksymiuk o grze Krzysztofa Jakowicza

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 21:33
- Jakowicz i Bruch to wspaniała para – podkreślał Jerzy Maksymiuk, komentując wykonanie Koncertu skrzypcowego g-moll op. 26 niemieckiego kompozytora przez znakomitego skrzypka.
rozwiń zwiń