Jan Łukaszewski: poznanie to klucz do dobrego przygotowania utworu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 12:00
- Każda epoka czy nawet poszczególni  kompozytorzy posługują się jakimś konkretnym językiem. Trzeba go poznać, tak jak to jest w przypadku języka obcego. Kiedy się pozna ten język, można się w nim swobodnie kontaktować, także z publicznością. To bardzo ważne - mówił w Cafe "Muza" dyrygent Jan Łukaszewski.
Jan Łukaszewski
Jan ŁukaszewskiFoto: PAP

Posłuchaj
58:50 2021_03_28 10_00_18_PR2_Cafe_muza.mp3 Spotkanie z prof. Janem Łukaszewskim (Cafe Muza/Dwójka) 
Choral works 1200.jpg
"Choral Works". Muzyka jak alternatywa dla codzienności

Prof. Jan Łukaszewski to dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Nagrane przez niego płyty były 20 razy nominowane do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK, zdobywając ją aż pięciokrotnie. W marcu br. Jan Łukaszewski został także nagrodzony Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych.

Polskim Chórem Kameralnym "Schola Cantorum Gedanensis" kieruje nieprzerwanie od 1983, a pod jego kierownictwem zespół ten dokonał pionierskich na polskim gruncie muzycznym nagrań takich kompozytorów jak Arnold Schönberg, Olivier Messiaen, Iannis Xenakis, Vinko Globokar, Toru Takemitsu, Niccolò Castiglioni, Richard Strauss, Ernst Pepping, Michael Tippett, Charles Ives i Samuel Barber.

Repertuarowe bogactwo

Choć bez wątpienia muzyka kompozytorów ubiegłego stulecia jest mu szczególnie bliska, jego zainteresowania krążą również wokół muzyki romantyzmu. W swym repertuarze sięga też po muzykę dawną. Wraz z Polskim Chórem Kameralnym - jako pierwsi wykonawcy - zarejestrowali m.in. cykl ofertoriów XVI-wiecznego włoskiego kompozytora Giovanniego Pierluigiego da Palestriny.

- Ani ja, ani chór może nie specjalizujemy się w muzyce dawnej, ale bardzo ją lubimy i chętnie po nią sięgamy. Uważam, że wszechstronność jest jak najbardziej wskazana dla zespołu. Mówi się wprawdzie, że ten, kto zajmuje się wieloma rzeczami, to żadnej nie robi dobrze, ale ja bym się nie zgodził z taką opinią, dlatego że jest to problem poznania. Poznania języka - tłumaczył dyrygent.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Jan Łukaszewski (dyrygent)

Data emisji: 28.03.2021

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Chór Melomana, czyli śpiewać każdy może

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 14:23
"Zapraszamy każdego, kto chce oderwać się od codziennych obowiązków i pośpiewać" – piszą na stronie internetowej autorzy projektu. Naszym gościem będzie Aleksandra Dudycz, założycielka wrocławskiego Chóru Melomana. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chór Melomana. "Każdy z nas ma słuch muzyczny"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 16:40
- Śpiewanie to kwestia nauki koordynacji słuchowej i rozgimnastykowania mięśni, które odpowiadają za śpiew. Bo śpiewać może każdy – powiedziała Agnieszka Franków-Żelazny, założycielka wrocławskiego Chóru Melomana. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak otworzyć głos? Spotkanie z Chórem VRC

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 12:11
Gośćmi "Bitej godziny" były chórmistrzyni Joanna Maluga oraz chórzystka Agnieszka Rasmus-Zgorzelska.
rozwiń zwiń