Polskie Radio
Section05
Jan Łukaszewski

Jan Łukaszewski: muzyka Pendereckiego jest bardzo barwna

- Krzysztof Penderecki zajmuje w naszych kontaktach artystycznych jedno z najważniejszych miejsc. Przyjaźniliśmy się także na polu bardziej osobistym, ale na tym polu artystycznym należy do najważniejszych kompozytorów, z którymi współpracowaliśmy. Trwało to w zasadzie do końca jego życia - mówił w Dwójce Jan Łukaszewski przed koncertem Polskiego Chóru Kameralnego "Barwy Chóru vol. 2" z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski koncert Gdańsk Dwójka MUZYKA jubileusz krzystof penderecki Jakub Kukla Polski Chór Kameralny

Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski Paweł Siwek MUZYKA Dwójka dyrygent jubileusz

Mozartiana – od klasyki do folku. Gdańska podróż z wielkim salzburczykiem

– Mozart to jeden z tych, może nielicznych, kompozytorów, których twórczość jest bardzo otwarta na różnego rodzaju opracowania, ze względu na melodyjność, zwartą, klasyczną formę – mówił w Dwójce Jan Łukaszewski, dyrektor artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego – organizatora Festiwalu Mozartiana w Gdańsku. Tegoroczna, 17. odsłona wydarzenia trwa od niedzieli (21.08). 
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart Gdańsk Monika Zając Dwójka Jan Łukaszewski