Bartosz Michałowski: nie stosuję pracy wysiłkowej ze śpiewakami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 12:56
- Wyznaję zasadę, że aby chór brzmiał jednolicie i pięknie nie wolno głosów w żaden sposób zniekształcać, nie wolno śpiewaka wprowadzać w tory pracy nienaturalnej dla niego. Ewentualnie można wskazywać mu jakieś elementy, które należałoby poprawić - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Filharmonii Narodowej.
Bartosz Michalowski
Bartosz MichalowskiFoto: Ksenia Shaushyshvili
  • Bartosz Michałowski, zanim trafił na wydział dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu, myślał o studiowaniu socjologii.
  • Jest wychowankiem prof. Stefana Stuligrosza.
  • Z jego inicjatywy założony został Poznański Chór Kameralny, wcześniej związany był m.in. z Chórem Filharmonii Poznańskiej.

Funkcję tę Bartosz Michałowski pełni od 2017 roku. W czasie swojej dotychczasowej pracy z Chórem Filharmonii Narodowej poprowadził w siedzibie Filharmonii i poza nią m.in.: Pieśni kurpiowskie Szymanowskiego, Msze Kodálya i Greczaninowa, Małą mszę uroczystą Rossiniego, Mszę Koronacyjną Mozarta. Jako dyrektor chóru w październiku 2017 przygotował zespół do światowego prawykonania opery sakralnej Mojżesz Antona Rubinsteina (dyr. Michaił Jurowski), a w lutym 2018 chór pod jego batutą wziął udział w projekcie PWM "100 na 100 – Muzyczne dekady wolności", nagrywając Stabat Mater Romana Padlewskiego.

Bartosz Michałowski brał również udział w przygotowaniach kilkunastu koncertów wokalno-instrumentalnych Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej, współpracując ze znakomitymi dyrygentami: Tonem Koopmanem, Christophem Königem, Matthew Hallsem, Jackiem Kaspszykiem i in. oraz z Krzysztofem Pendereckim przy wykonaniu jego Polskiego Requiem.

Chóru Filharmonii Narodowej kolęduje

Kalendarz koncertów Chóru Filharmonii Narodowej wypełnia się bardzo szczelnie zwłaszcza teraz, w okresie przedświątecznym. - Potwierdzam, grudzień to dla nas bardzo intensywny miesiąc. Zaraz po tej rozmowie będę przygotowywał się do kolejnego koncertu kolędowego, który odbędzie się już w najbliższy wtorek. Dość powiedzieć, że właśnie odpoczywam po dwóch wieczorach bachowskich - powiedział gość Cafe "Muzy".

Bartosz Michałowski to niedoszły socjolog, którego prof. Stefan Stuligrosz namówił na studia chórmistrzowskie w poznańskiej Akademii Muzycznej, a potem namaścił na swojego asystenta w Poznańskich Słowikach. Do 2005 roku był także dyrygentem Chóru Filharmonii Poznańskiej, a do dziś szefuje założonemu przez siebie Poznańskiemu Chórowi Kameralnemu. 

Jest również wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Posłuchaj
59:21 2021_12_19 10_00_19_PR2_Cafe_muza.mp3 Spotkanie z Bartoszem Michałowskim, dyrygentem, chórmistrzem i pedagogiem, dyrektorem artystycznym Chóru Filharmonii Narodowej (Cafe Muza/Dwójka)

 

Bartosz Michałowski - laureat wielu nagród

Jest zapraszany do współpracy przez organizatorów renomowanych festiwali, takich jak Schleswig-Holstein Musik Festival, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Transatlantyk Festival, Nostalgia Festival, Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana, Dolnośląski Festiwal Muzyczny czy Mikołowskie Dni Muzyki.

Czytaj także:

Bartosz Michałowski przygotował i zaprezentował dotychczas kilkaset utworów a cappella wszystkich epok, regularnie podejmuje też współpracę z renomowanymi instytucjami i orkiestrami przy wykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych. Ma w dorobku liczne prawykonania, wziął udział w nagraniu ponad 20 płyt. 

Dwójkowy gość jest również laureatem nagrody L'Orphée d'Or 2015 przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu, nominacji do Fryderyka 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego, zdobywcą Złotej Płyty, a także zwycięzcą IX Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych, w którym przyznano mu również nagrodę specjalną za świadomość pracy nad emisją głosu w zespole chóralnym.

[korzystano ze źródła: www.filharmonia.pl]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Bartosz Michałowski (dyrygent, chórmistrz, pedagog)

Data emisji: 19.12.2021

Godzina emisji: 10.00

pg

reklama

Czytaj także

Henryk Wojnarowski: moja przygoda chóralna trwała 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 12:00
- Ojciec był organistą, w domu był fortepian, jako mało dziecko interesowałem się tym dużym instrumentem. Ojciec prowadził też chór parafialny, moją uwagę zwracało to, że każda grupa głosowa śpiewała inną melodię, a razem to się ładnie zgadzało - tak o początkach swego zainteresowania muzyką mówił na antenie Dwójki Henryk Wojnarowski, znakomity dyrygent.
rozwiń zwiń